Łatwo jest przygotować relację ze spotkania, które ma w swojej istocie żywą emocję i trochę odkryć. Tak – odkryć. Czasem członkowie Klubu Dyskusji o Książce są właśnie takimi odkrywcami. Czytając literaturę, a potem o niej dyskutując stają się autorami wielu interpretacji. To wyjątkowy moment podczas czytelniczego spotkania. Magiczna chwila, w której wspólnie odkrywamy wielorakość znaczeń i sposobów czytania tekstu.
Takich emocji i ciekawych obserwacji związanych z omawianą przez czytelniczy team książką “Ściana” Marlen Haushofer było kilka. Tytuł jest zaliczany do nurtu o tematyce postapokaliptycznej. Powieść napisana w 1963 roku zaskakuje świeżością i ponadczasowością. Podczas rozmowy odnotowaliśmy pewną bliskość utworu z czasem pandemii. Były i inne porównania, jak te do popularnych obecnie filmików, na których ktoś sprząta, gotuje, porządkuje przedmioty. Dla niektórych więc “Ściana” była niezwykle kojącą lekturą. Nie byliśmy jednak w tym temacie jednomyślni i… bardzo dobrze. Dzięki temu mogliśmy poodkrywać kolejne znaczenia prozy Haushofer. Jak to, o zwycięzcach, których codziennie spotykamy na kartach historii, w głośnych artykułach medialnych czy na ustach dysydentów świata. W kontrze do nich mamy – powiedzieć by można prostaczków tego świata, którzy nużącą, monotonną i ciężką pracą zapewniają byt większości – na ich cześć zwykle nie pisze się peanów. To ci ostatni są bohaterami “Ściany”. Przytoczymy jeszcze jedną znakomitą interpretację książki, która dla uczestniczki spotkania była opowieścią o chorobie. Ta choroba, zupełnie jak tytułowa ściana, uniemożliwiła kontynuowanie życia w jej poprzedniej formie. Stała się natomiast przyczyną odszukania innych sposobów radzenia sobie w nowej rzeczywistości polegając na dostępnych zasobach.
Pozostałe olśnienia związane z prozą Haushofer niech pozostaną własnością rozmówców przybyłych na spotkanie. Państwu za to gorąco polecamy przeczytanie tej znakomicie napisanej książki. Mamy nadzieję, że oprócz przyjemności związanej z lekturą, „Ściana” uruchomi osobiste odkrycia.
Serdecznie zapraszamy również na kolejne spotkanie, które będzie miało miejsce (zwyczajowo) w ostatni wtorek miesiąca, tj. 26 listopada 2024 r. w lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12A. Książkową bohaterką wydarzenia będzie pozycja Jana Mencwela pt.: „Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać”.