Prima (9)

Prima Aprilis w bibliotece

Prima Aprilis, które świętujemy 1 kwietnia oznacza po łacinie po prostu “1 kwietnia”. Wywodzi się on najprawdopodobniej z jednego z kwietniowych świąt rzymskich. Wedle jednej z teorii – z uroczystości Cerealiów obchodzonej 19 kwietnia, podczas której proszono boginię urodzaju – Cererę – o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej – ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku.
 
W XVII w. polski poeta Wacław Potocki pisał:”Prima aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia.”
 
Sugerując się słowami poety przygotowaliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna wystawę „Tydzień niewidzialnych książek”. Zwiedzający musieli bardzo wyostrzyć wzrok i uwierzyć, aby ujrzeć te książki o niezwykłej mocy. Powiedzenie mówi, że tylko Ci z wielką wyobraźnią, mogą tak naprawdę ujrzeć rzeczy niewidzialne. I takimi osobami okazali się nasi czytelnicy, którzy dodatkowo uzupełnili naszą wystawę. Można ją jeszcze zwiedzać do 5 kwietnia w Filii nr 2 „Pod Sówką” przy ul. Staszica 12a.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content