Podsumowanie kampanii społecznej „Tu blubramy po naszemu!”

„Tu blubramy po naszemu”! cały rok, ale przez ostatnie 6 tygodni wyjątkowo intensywnie. Kończy się kampania gwarowa promująca poprawny kanon gwary gnieźnieńskiej. To były tygodnie obfitujące w wiele wydarzeń i imprez związanych z gwarą. A oceniając frekwencję i przyjazne sygnały zwrotne od mieszkańców Gniezna – można ją uznać za naprawdę udaną.
Inauguracja kampanii odbyła się 2 września, w Dniu Mówienia Gwarą, wystawą plakatów „Inspirowane gwarą” grafików Macieja Polusa i Izydora Zimnego.
W odnowionej Czytelni Biblioteki Głównej – czyli w sercu kampanii – co piątek odbywały się spotkania z mistrzami gwary: prof. Elizą Grzelakową, Juliuszem Kublem, Markiem Szymańskim czyli Wujem Czechem, prof. Włodzimierzem Bulikowskim, Pawłem J. Bąkowskim oraz Elizą Piotrowską (ostatnie w Filii nr 2). Odbyły się warsztaty gwarowe dla przedszkolaków „Pyry w tytce” oraz dla dzieci i młodzieży „Godomy
po naszemu”. W Radiu Gniezno i Radiu Plus można było słuchać audycji Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary gnieźnieńskiej”, a na bibliotecznym kanale YouTube opublikowane zostały vlogi gwarowe: „Instrukcja obsługi gwary gnieźnieńskiej” Jarosława Mikołajczyka oraz „Blubrane recenzje” Pawła J. Bakowskiego. Nowatorską inicjatywą była akcja certyfikacyjna dla hoteli, restauracji, pubów i kawiarni w Gnieźnie. Certyfikat, będący swego rodzaju „stemplem lokalności”, otrzymały: Cud Cafe, Dobry Browar, Villa Vip Gniezno, GOSiR, Hotel Lech, Pizzeria Retro, White Taste i White Taste Restaurant. Kampania sprawiła, że o gwarze i w gwarze mówiło się dużo, głośno i dobrze!

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

 

Zdjęcia: Anna Farman

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content