maxelsson1

Kobiety Majgull Axelsson

Każdy czytelniczy wtorek jest inny. Tak jak każda zaproponowana książka. Dlatego spotkania Klubu Dyskusji o Książce są dla jej członków momentem wyczekiwanym i radosnym. Nie inaczej było podczas ostatniej dyskusji.
W tym miesiącu mierzyliśmy się z twórczością szwedzkiej autorki Majgull Axelsson. Tytuł “Lód i woda, woda i lód” pomimo zupełnie odmiennych opinii, zyskał naszą przychylność. W trakcie rozmowy zastanawialiśmy się nad znacznym oddaleniem kulturowym i mentalnym Szwedów. Zaskakiwaliśmy się nawzajem sympatiami i antypatiami, jakie wywoływały stałe fragmenty (rozdziały) tekstu – ten sam ustęp był podziwiany lub odczytany z niesmakiem. Spodobał się nam literacki kunszt Axelsson do budowania psychologicznych portretów postaci, zwłaszcza tych preferowanych przez nią – kobiecych, oraz jej zdolność wnikliwej analizy relacji międzyludzkich. Oczarowała nas również klimatycznymi opisami scenerii natury. Odkrywaliśmy znaczenia, jakie wiążą się z tytułową wodą i lodem. Najciekawsze jednak okazały się propozycje spojrzenia na powieść jako pewnej ciągłości dziejowej. Autorka wskazuje, że historia indywidualnej osoby jest wynikiem przeszłości, uwikłania w tym, co było np. spuścizną jej rodziny.
Za słabe punkty tytułu uznaliśmy niezrozumiałe niejednokrotnie motywy postępowania bohaterów, które sprawiały wrażenie dopasowywania “na siłę” do ogólnej koncepcji powieści. Twórczość Axelsson warta jest uwagi. To dobrze napisana, zajmująca literatura.
Kwietniowe spotkanie Klubu, zaraz po poniedziałku wielkanocnym, 23 kwietnia. Tematem będzie publikacja “Obcy we własnym kraju” Arlie Russell Hochschild, socjolożki z Berklej, która spędziła pięć lat w Luizjanie aby napisać tę książkę. Zapraszamy na godzinę 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 15.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content