Katalog Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna obejmuje zbiory wszystkich placówek należących do sieci bibliotek publicznych : książki, przechowywane czasopisma, audiobooki i inne wydawnictwa multimedialne.
Po wejściu do katalogu widzimy jego stronę główną z polem, w które wpisujemy tytuł, nazwisko autora, czy temat dzieła jakie szukamy.
Poniżej widoczna jest galeria okładek najnowszych w zbiorach książek, oraz ranking najczęściej wypożyczanych książek (zwykle są to lektury szkolne).
U góry po lewej znajduje się link do strony głównej, przejście do opisów Nowości, historia naszych poszukiwań, w pomocy instrukcje niektórych działań (jak się zalogować, jak posługiwać się filtrami)
U góry po prawej umieszczone są pola których klikanie powoduje regulację wielkości czcionki, kontrastu ( przy mniejszym ekranie schowana pod przekreślonym okiem). Znajduje się tam także koszyk do którego chowamy książki które nas zainteresowały, ale nie wiemy jeszcze czy je zamówimy/zarezerwujemy (można tam utworzyć tzw. Kolekcję książek i ja sobie wydrukować lub przesłać mailem sobie lub komuś)
Okienko wyszukiwania działa tak jak w Google – wpisujemy nazwę lub temat którego szukamy i strzałką potwierdzamy.
W przypadku katalogu wpisujemy tytuł szukanej pozycji lub jego autora (nie ważne co) i katalog je pokazuje.
Nawet jeśli pamiętamy tylko słowo z tytułu lub część nazwiska autora możemy poszukać żądane wydawnictwo. Katalog przeszukuje wszystkie elementy opisu łącznie z recenzjami i podaje wszystkie opisy w których to słowo występuje.
Na początku ustawia opisy które wydają się najbardziej trafne, z tymi słowami w tytułach, później autorach, na końcu z recenzji.
Jest to tzw. wyszukiwanie proste – w jednym okienku szukamy we wszystkich indeksach.
Wyszukiwanie zaawansowane to szukanie w jednym indeksie np. tytułów, nazwisk czy haseł przedmiotowych. Rozwijamy poszczególne zakładki i wpisujemy odpowiednią frazę. Należy pilnować co wpisujemy, ponieważ wpisanie nazwiska autora w zakładce tytułów da wynik zerowy.
Poniżej okienka znajduje się gumka wymazująca tekst w ramce, oraz klawiatura ze znakami specjalnymi.
Gdy zaczynamy wpisywać katalog zaczyna nam podpowiadać , można na to nie zwracać uwagi, czasem to się przydaje np. gdy są trudne do zapamiętania słowa lub nazwiska.
Szukanie konkretnego wydawnictwa o znanym tytule jest proste. Piszemy tytuł , ukazuje się opis zawierający : tytuł, autora, wydawcę, opis fizyczny, nazwę serii/cyklu w którym występuje, hasła przedmiotowe. Do opisu dodawana jest okładka i znaczek rodzaju zbiorów, czasami recenzja. U dołu opisu pojawia się informacja gdzie ta książka jest przechowywana, w jakim dziale czy jest dostępna czy wypożyczona.
Jeżeli jest dostępna można ją sobie zdalnie zarezerwować i mieć pewność, że po przyjściu do biblioteki będzie na nas czekała. Klikamy wtedy na zielone „WYPOŻYCZ”.
Link przenosi nas do miejsca logowania, logujemy się otrzymujemy komunikat „operacja wykonana poprawnie” i w wypożyczalni z drukarki wyskakuje kartka że czytelnik zarezerwował pozycję. Bibliotekarz szuka i odkłada ją dla czytelnika.
Gdy książka jest wypożyczona klikamy w pomarańczowe ZAPISZ SIĘ dalsza procedura przebiega podobnie, ale nie zarezerwowaliśmy pozycji tylko zapisaliśmy się w kolejkę oczekujących. Przy lokalizacji podana jest liczba oczekujących.
Jeśli szukamy książki wg autora nie jest ważne czy pierwsze piszemy nazwisko czy imię.
Sprawa trochę się komplikuje jeśli pojawia się lista wydawnictw jednego autora, jeśli jest krótka możemy ją szybko przejrzeć, jeśli autor o dużym dorobku sortujemy wg tytułów (ikonka na dole strony).
Jeśli nie jesteśmy pewni formy tytułu, czy nazwiska autora pojawia się mieszana lista książek. Do ograniczania jej zawartości służą filtry znajdujące się po lewej stronie. W katalogu działają one tak jak w sklepach internetowych. W katalogu można sortować zbiory wg następujących kryteriów:
Forma i typ: książki (w tym komiksy, dramat, rodzaje publikacji), audiobooki, filmy
Dostępność: dostępne, wypożyczone, nieokreślone (jeszcze nie udostępnione, wycofane) czytelnia
Biblioteka w której się znajdują
Autorzy: w przypadku szukania po tytułach
Rok wydania
Okres powstania dzieła
Kraj wydania: najczęściej Polska
Język książki: polski, choć posiadamy trochę książek w j. angielskim
Odbiorca: grupa, wiek, zawód (oddziela lit dla dzieci, młodzieży, dorosłych)
Przynależność kulturowa: dotyczy literatury, filmu, muzyki, sztuki
Temat: dotyczy głównie literatury popularnonaukowej i naukowej,
Temat: dzieło – analizy utworów literackich np. lektur lub lektury z opracowaniem
Temat: czas – wydarzeń w książce
Temat: miejsce – miejsce geograficzne (miejscowość,region, państwo)
Gatunek – podział książek wg gatunków literackich (romans, kryminał, powieść przygodowa, historyczna), rodzajów muzyki, rodzajów filmu (animowane, seriale), publikacji naukowych i in.
Dziedzina i ujęcie – działy wiedzy lub życia do których można przyporządkować dane wydawnictwo (historia, prawo, psychologia, zdrowie, turystyka, hobby)
Każde kliknięcie/zaznaczenie kratki ogranicza ilość pozycji – tworzymy różne listy.
Listy można układać/sortować wg trafności, tytułów, autora, roku wydania.
Można zmieniać widok opisu, sprawdzając jak wygląda on w formularzu zapisu
Listę można pobrać zapisując w postaci tekstu w edytorze (word, writter).
Biblioteka ciągle poprawia stare opisy wg nowych zasad i ujednolica opisy i hasła, tak aby tworzyły spójny i jasny system.
Z katalogu on-line korzystać można nie będąc czytelnikiem, ale tylko zapisanie się do biblioteki i posiadanie konta daje możliwość zamawianie i rezerwowania, sprawdzenia terminu zwrotu, jakie pozycje już czytaliśmy i wiele innych czynności.
W koncie i pod okienkiem wyszukiwania jest
Link do portalu w.bibliotece.pl.
Jest katalog obejmujący ogromną liczbę bibliotek w całej Polsce posługujących się tym samym programem do katalogowania SOWA. Za jego pomocą można szukać wydawnictw we wszystkich jednocześnie. Wynik wyszukania to informacja w jakich bibliotekach można znaleźć (województwo, powiat, miasto, biblioteka).
ul. Staszica 12a
62-200 Gniezno
Tel.: 61 426 32 61
NIP: 784-19-66-621
REGON: 000980056
© 2019 All rights reserved