II dzień PRETEKSTÓW historycznie i sensacyjnie

„Włościanki, wraz z udziałem Kółek Rolniczych, skrzętnie budowały zainteresowanie wystawą propagującą wytwórczość miasta i powiatu. Początkowo miała trwać od 3 do 6 października, jednak ogromne zainteresowanie wymusiło na organizatorach przedłużenie jej do 11 października. Od 26 września 1936 roku ukazało się kilkanaście tekstów w „Lechu”, a pierwsze z nich pełniły rolę przewodnika. Autor, zapraszając czytelników do obejrzenia wystawy, wskazywał kierunek zwiedzania i opisywał znajdujące się tam stoiska Koła Ziemianek, młodych artystów i dalej korytarzem prowadził do ogrodu, zachęcając też do zwiedzenia pawilonu nad jeziorem oraz hali Wielkopolskiej Garbarni. Ekspozycje zwiedziło ponad 16 tysięcy osób.” (E. Urbaniak i E. Kowalska-Śmielecka „Składy kupieckie i zakłady rzemieślnicze przy „pryncypalnej” ulicy w Gnieźnie w świetle lokalnej prasy z lat 1919-1939″)
„Mieszkał na drugim piętrze, ale winda była zepsuta od dwóch dni, więc ruszył po schodach. Doszedł na pierwsze półpiętro, gdy usłyszał trzaśnięcie drzwi i ruch na klatce schodowej. Po chwili szybkim krokiem zeszli trzej mężczyźni. Minęli go w milczeniu i znikli na dole. Nigdy ich wcześniej nie widział. Przyspieszył kroku. Dobrze przeczuwał: drzwi do jego mieszkania były uchylone. Pchnął je delikatnie, wsunął rękę i nacisnął włącznik, ale światło się nie zapaliło. Wyłączyli prąd, żeby nie działało wi-fi – pomyślał. Bali się ukrytej kamery. Poświecił sobie telefonem i włączył prąd. Dopiero teraz zobaczył, że program monitorujący mieszkanie wysłał mu ostrzeżenie.” (Vincent Severski „Nabór”)
Drugi dzień pretekstów, to niesamowite historie. Dosłownie – historia lokalna, którą opisały w najnowszej książce Autorki – lokalne patriotki, emerytowane muzealniczki i pasjonatki historii Gniezna. A zaraz potem historie tajemnicze i sensacyjne, czyli spotkanie z Vincentem Severskim, którego powieści szpiegowskie inspirowane są wieloletnią służbą wywiadowczą.
5.09.2024
17:00 – spotkanie z Elżbietą Urbaniak i Elżbietą Kowalską-Śmielecką / aula Medyka / ul. Mieszka I 27
19:00 – spotkanie z Vincentem Severskim / aula Medyka / ul. Mieszka I 27
Festiwal PRETEKSTY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.