post wystawa3

Gnieźnieński postmodernizm w Czytelni

Pięć wielkoformatowych, szaro-niebieskich plansz i siedem narratorek kreślących tekstem i światłoczułym obrazem lokalny postmodernizm w architekturze. Tak można by streścić temat najnowszej wystawy, która na początku grudnia została otwarta w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I.

Przypomnijmy, że ekspozycja pt. „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, to pokłosie jesiennych warsztatów przeprowadzonych przez koordynatorów lokalnego Klubu Krytyki Politycznej, we współpracy z książnicą i I Liceum Ogólnokształcącym, które dotyczyły tytułowego nurtu w architekturze. Podczas warsztatowych spotkań siedem uczennic I LO, czyli Kinga Juszczyk, Alicja Kubiś, Julia Kierzenkowska, Sandra Olejniczak, Marcelina Owczarek, Julia Raźniewska i Zofia Żuchowska, najpierw dowiedziały się czym jest postmodernizm w różnych dziedzinach sztuki, a następnie poznały jego architektoniczne realizacje, by wreszcie samodzielnie odnieść się do ich gnieźnieńskich przykładów.

Co ważne, pewną mapą i wskazówką dla młodych uczestniczek, stała się stworzona przez prowadzących warsztaty wystawa z 2016 roku pt. „Duchy transformacji – nowe formy”, która prezentowała większość postmodernistycznych budynków, czyli powstałych po 1989 roku w Gnieźnie. Jakie spośród nich obiekty wybrały licealistki? Najlepiej samemu sprawdzić w Czytelni Biblioteki Głównej, a zachętą niech będą takie tytuły poszczególnych plansz: „Instytut Kultury Europejskiej jak Galeria lub Bazylika?”, „Istna abstrakcja przy Roosevelta”, „Muszla, fortepian, tort, a może dzieło Gaudiego?” czy „Zamek na Poznańskiej”. Zapraszamy do miłego, nieco ironicznego i przewrotnego oglądania!

9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content