W ramach projektu Blisko- Rozczytana Koalicja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, który rozpoczął się w 2022r, dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zostały rozwinięte dwa moduły: „Czytanie przez doświadczanie” i „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” mające na celu popularyzację czytelnictwa i nawiązanie ścisłej współpracy z nauczycielami, dziećmi i rodzicami.
W 2023r razem z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej wypracowaliśmy wspólny program dla obydwu grup odbiorców z wzięciem pod uwagę stopnia trudności i dostosowaniem do wieku uczestników, pod ogólną nazwą: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wisława Szymborska.”
W jego ramach przeprowadzamy już od lutego warsztaty w trzech cyklach:
1.”Poeci bawią dzieci” – cykl ukazujący, że wiersze są dla dzieci ważnym elementem dorastania. Uczą najważniejszych wartości, ćwiczą wyobraźnię i budzą ciekawość świata. Sprawiają, że czytanie jest przyjemne i oferują wiele wartości swoim młodym czytelnikom.
Motywem przewodnim są wiersze klasyczne np. Aleksandra Fredry – Fredrarki jak i współczesne np. Wisławy Szymborskiej – Zabawa w lepieje.
2.”Kartka z kalendarza” – cykl warsztatów rozwijających kreatywność, otwartość i ciekawość świata oparty na „Kalendarzu świąt nietypowych” oraz rocznicach literackich i historycznych, w rytm których żyją przedszkola i szkoły podstawowe np. Idol Mikołaj Kopernik, „Biblioteczne Kocie Opowieści”, „Piegowate opowiadania”, „Kukiełkowy świat teatru”….
3.”Gniezno -Miasto Królów” -cykl warsztatów mówiący o ważnej rocznicy historycznej dla Gniezna: jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.
- obchody rocznicy tego zdarzenia odbędą się za dwa lata.
Dla ukoronowania projektu odbędą się:
– spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską, twórczynią czytania wrażeniowego. Spotkanie pod tytułem „Jakie niespodzianki kryją się w książkach?”
-spotkanie autorskie z Panem Poetą / „Pan Poeta Show”, którego książki znalazły się na Złotej Liście akcji CPCD
-spotkanie rodzinne „Mama, Tata i Ja Czytamy”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.