„Nie wiem, czy Bóg umarł, czy zmartwychwstał, czy to wszystko prawda, ale święcone jajka maja inny smak od nie świeconych. I nikt mi nie powie, że mi się tylko tak zdaje. Na co dzień mogę wcale jajek nie jeść, a święconych zjem z dziesięć na raz i nie zatka mnie. Ani chleba mi nie trzeba, trochę soli wystarczy, ma się rozumieć, też świeconej. A najlepiej z chrzanem, a chrzan powinien być nie tylko święcony, ale mocny, żeby nosem bił”.
Ten cytat z monologu Szymka Pietruszki – bohatera powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego wybraliśmy ze względu na wielkanocny motyw. A wybrać jeden cytat z tej arcydzielnej prozy nie jest łatwo. Jak trafnie piszą krytycy, każde zdanie Myśliwskiego warte jest zacytowania. Mistrzostwo języka, realistyczny świat opisany z filozoficzną głębia to tylko niektóre walory pisarstwa autora, który kilka dni temu obchodził 92. urodziny. „Kamień na kamieniu”, z którego wynotowaliśmy powyższy cytat, otwiera inny genialny i pełen symbolizmu akapit:
„Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, ten nie wiem, co taki grób kosztuje. Prawie tyle co dom. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, a swój kąt powinien człowiek mieć.”
Nic dziwnego, że Wiesław Myśliwski uchodzi za giganta polskiej literatury, zwłaszcza nurtu wiejskiego. Opisując realia polskiej wsi i przemian, jakim podlega, potrafi – jak mało kto – oddać uniwersalne i ponadczasowe wartości kondycji ludzkiej. Jeżeli więc planujecie spędzić wielkanocny czas z wartościową lekturą, to szczerze zachęcamy, by sięgnąć na półkę po Myśliwskiego – zachwycić się słowem i zadumać nad sensem. Połączenie, które we współczesnej literaturze wcale nie jest tak częste.