To barwna historyczna relacja o pierwszych polskich posłankach w parlamencie – było ich osiem, czyli stanowiły niecałe 2 procent (w Sejmie Ustawodawczym było 442 “panów” posłów).
Olga Wiechnik z reporterskim nerwem oddaje tamtą przełomową atmosferę – ważącą na losach polskich kobiet, choć dziś – niestety – zapomnianą. Mimo różnych poglądów, posełki wspólnie walczyły o zniesienie obowiązującego wówczas nadal Kodeksu Napoleona, z jego zapisami ograniczającymi prawa kobiet.
Gorąca, duszna i wspaniale napisana opowieść o niewolnictwie i wolnościowej rebelii. Terror i upodlenie na jamajskiej plantacji trzciny cukrowej versus żądza zemsty i siła kobiecego buntu. Powieść jamajskiego pisarza Marlona Jamesa, wybitnie przełożona przez Roberta Sudóła. To epicka opowieść o buncie niewolnic, wewnętrznej wolności oraz miłości niezważającej na okoliczności. I jedno z prawdziwszych zdań o książkach: „Coś jeszcze ci powiem o czytaniu. Widzisz to? Za każdym razem jak to otwierasz, jesteś wolna”. Marlon James jest autorem, którego twórczość warto uważnie śledzić – jego „Krótka historia siedmiu zabójstw”, opowiadająca o próbie zabójstwa Boba Marleya w 1973 roku, została nagrodzona Bookerem.
Niezależna, wykształcona, bezdzietna i …po czterdziestce – taka jest główna bohaterka powieści „O zmierzchu” szwedzkiej pisarki Therese Bohnam. I to „po czterdziestce” jest tu najbardziej znamienne, bo tytułowy zmierzch oznacza czas odchodzenia młodości, szczególnie niełatwy dla kobiet. Za tę powieść – gorzką, szczerą do bólu i oszczędną w formie – Bohnam otrzymała uznaną skandynawską literacką Nagrodę Augustusa. Powieść wydało całkiem młode Wydawnictwo Pauza, które przebojem weszło na rynek współczesnej literatury obcej.
To przejmująca i znakomita literacko opowieść o wyzwoleniu niewolnic, ale także o wspólnocie losu „czarnych” kobiet. Nie kobiet w ogóle, a właśnie Afroamerykanek. „Umiłowana” jest znakomitym materiałem do prześledzenia losu „czarnych” kobiet z pozycji feministycznych: spojrzenia na macierzyństwo, rodzinę (niewolnice nie mogły mieć rodzin w tradycyjnym rozumieniu), pracę ponad siły, zmaganie się z rasistowską i męską opresją.
Klasyka literatury feministycznej. Niemal rok po wydaniu tej powieści (styczeń 1963) autorka popełniła samobójstwo. Historia 19-letniej dziewczyny, która trafia do szpitala psychiatrycznego w Nowym Jorku. Sylvia Plath pisze o tym, że warto walczyć o swoje, że nigdy nie można się poddawać. Książka jest niezwykle autentyczna. Autorka nie szczędzi czytelnikowi bardzo ostrej refleksji. Czytając książkę po latach można uświadomić sobie, jak bardzo świat oswoił się z depresją, z zaburzeniami psychicznymi.
„Młody zdolny” David Bell ma dobrą posadę w telewizji. Wyrusza w podróż, której celem jest realizacja filmu dokumentalnego o Indianach Navaho. Bell rezygnuje z kręcenia sztampowgo dokumentu, decyduje się na zrobienie filmu osobistego, odważnego. David Bell zmienia się z reportera w awangardowego filmowca. Książka jest refleksją nad źródłem lęków i patologii które dotykają społeczeństwo amerykańskie w okresie wojny w Wietnamie.
Kontynuacja „Zmorojewa”. Nastolatek, który walkę zna tylko z gier komputerowych, angażuje się w walkę dobra ze złem. Chcąc uratować Ankę, Tytus wyrusza na spotkanie z Wypalonym i jego wysłannikami. Żulczyk, mistrz budowania napięcia przedstawił w swojej książce problem manipulacji ludźmi, wykorzystywania ich słabości i grania na psychice. Żulczyk pokazuje, jak złe wspomnienia potrafią niszcząco wpływać na człowieka.