Seniorzy Krystyna DPS 14.09 3

“Biblioteka Otwarta Na Każdego” w domach seniora

Otwierając projekt „Biblioteka Otwarta na Każdego” wiedzieliśmy, że jest to działanie ważne. Ważne przede wszystkim dla jego odbiorców, czyli dla tych, którzy z różnych powodów do biblioteki by nie trafili. Tak jak pensjonariusze dwóch gnieźnieńskich placówek – Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich oraz Domu Seniora „Jesienny Azyl”. Tam wybrali się nasi emisariusze – bibliotekarze Agnieszka Słomian i Krystyna Dombrowska oraz Katarzyna Duszyńska – wolontariuszka z grupy “Książkowej braci” działającej przy bibliotece. Warsztaty „Literatura, a pasja” były okazją aktywnego spędzenia czasu przy pracach plastyczno-technicznych, lub angażujących umysłowo. Zabawy skojarzeniowe, łamigłówki pamięciowe czy głośne czytanie fragmentów książek i codziennej prasy – właśnie takie działania najlepiej sprawdzają się w pracy z seniorami.

Uczestnicy warsztatów nie kryli żalu, gdy kończył się cykl zaplanowanych odwiedzin w miejscach ich pobytu.

Pamiątką po zakończonych spotkaniach jest na pewno wystawa pt. „Jesień Życia”, którą oglądać można w naszej Filii nr 2 przy ul. Staszica. Na jej treść składają się cudownie, barwne dzieła seniorów oraz oczywiście książki dedykowane tej grupie wiekowej. Tytuły polecają się w ramach jesiennego książkobrania na nieco dłuższe październikowe wieczory.

Projekt Biblioteka Otwarta na Każdego otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.