Biblioteczny Kalendarz Adwentowy (1) (1)

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 7 grudnia

Wczoraj były Mikołajki i zapewne w butach znalazło się wiele prezentowych drobiazgów. A z prezentami bywa różnie, niektóre są bardzo wyczekiwane, inne przeciwnie – zupełnie nietrafione. No właśnie, co się dzieje z tymi nietrafionymi prezentami? Gdzie trafiają, skoro nie do serca obdarowanego? Zwykle na dno szuflady lub kosza na zabawki, a czasami nawet do śmietnika. Ale tak naprawdę trafiają… do krainy zagubionych rzeczy, o której pisze J. K. Rowling w swojej najnowszej książce dla dzieci „Gwiazdkowy Prosiaczek”.
 
„ – To Pustkowie Nieopłakiwanych”
(…) To znaczy, że ich znikniecie nie obchodzi żadnego człowieka. (…). Tu właśnie trafiają Zbędnicy, czyli Rzeczy niekochane, niechciane i bezużyteczne. Nie mają żadnego schronienia, po prostu krążą po Pustkowiu, dopóki Lamus ich nie złapie. (…)”.
 
„Gwiazdowy Prosiaczek” to świąteczna opowieść o przyjaźni – chłopca i jego Przytulanki – która trafia do tej smutnej krainy. Chłopiec odbywa magiczną podróż, przeżywa wiele przygód, poznaje smak tęsknoty i utraty. I zyskuje nowego przyjaciela. To ponadczasowa opowieść o przyjaźni, ale ze współczesnym przesłaniem, komentującym dzisiejszy świat nadmiaru. Świat wytwarzający na potęgę masę niepotrzebnych rzeczy, których los jest właściwie przesądzony, jak tylko zejdą z taśmy produkcyjnej.
 
Polecamy tę sentymentalną opowieść – może pozwoli ona zweryfikować zakupowe plany. Bo czy nie lepsza jest własnoręcznie uszyta gałgankowa przytulanka, niż hałdy nowego plastiku?
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content