Dla seniorów

Seniorzy to czytelniczo doświadczona i bardzo aktywna grupa odbiorców gnieźnieńskiej książnicy. W większości książki towarzyszą im przez całe życie i są ich „drugą duszą” ale niejednokrotnie to właśnie czas przejścia na emeryturę(kiedy aktywność zawodowa słabnie) jest okazją aby rozpocząć najpiękniejszą przyjaźń w swoim życiu-właśnie z książką. Preferencje czytelnicze zależą oczywiście od indywidualnych potrzeb i oczekiwań ale seniorzy najchętniej sięgają po literaturę obyczajową, książki biograficzne, przygodowo-sensacyjne, historyczne, literaturę wojenną, książki o tematyce religijnej, literaturę faktu, poradniki a także nowości wydawnicze.

Oto kilka najnowszych propozycji, po które sięgną najchętniej czytelnicy-seniorzy.

 

„Służące do wszystkiego?” Jonna Kuciel-Frydryszak

Jest to opowieść o kobietach, które całe życie poświęciły dla domu, w którym służyły. Książka powstała w oparciu o różne źródła, z których autorka posiłkuje się licznymi cytatami, fotografiami z epoki, w tym także bohaterek a także przedrukami z prasy. Książkę odbiera się naprawdę przyjemnie tym bardziej, że autorka dość sumiennie zebrała i wykorzystała liczne choć rozproszone świadectwa i relacje o tej ciężkiej profesji. Przedstawiono tu różne przypadki losów służących ; dobór treści jest bardzo szeroki a autorka zestawia obraz codziennych obowiązków z zewnętrznymi uwarunkowaniami (mentalność, prawo, rola kościoła itp.).

 

„Kwiatkowska. Żarty się skończyły” Marcin Wilk

Jest to pierwsza pełna wersja biografii artystki. Autor jako pierwszy dotarł do nie publikowanych dotąd pamiętników, dokumentów, listów oraz fotografii. Swą relację oparł o rozmowy z osobami, które znały panią Irenę najlepiej-bratanica Krystyna i wieloletnia gosposia Zofia. Książka pokazuje nam prawdziwy obraz  życia aktorki, którą znamy głównie ze sceny i być może postrzegamy przez pryzmat najsłynniejszych jej ról? W wywiadach oszczędna i tajemnicza- jaka naprawdę była?

 

 

„Przed końcem zimy” Bernard Maclaverty

Książka choć niełatwa w odbiorze napisana pięknym językiem, gdzie kunszt pisarski malowniczo oddaje zwykłą codzienność opisanej historii. Jest to opis podróży starszego małżeństwa do Holandii, które liczy ,że ten urlop będzie przełomem w ich pełnym rutyny związku. Choć tak różni i wiele ich dzieli to gdzieś po drodze w ich pożycie zagościła pustka. Czy zimowa podróż da ukojenie ich zbolałym duszom i wypalonym sercom? Lektura tej książki wymaga zaangażowania i otwartości ale niełatwo o niej zapomnieć- jest zbyt intrygująca i mocno wbija się w głowę.

 

 

„Aktywny Senior” Aneta Dyrda

Jest to poradnik przeznaczony dla osób, które przeszły na emeryturę lub wkrótce czeka ich ten krok. Z książki dowiemy się jak ciekawie i aktywnie zagospodarować wolny czas a także poznamy techniki na zachowanie sprawności umysłowej i fizycznej oraz poznamy jak dbać o siebie by długo zachować kondycję i dobre samopoczucie. Zaletą tej pozycji są : zrozumiałe objaśnienia; większa czcionka, która ułatwia korzystanie z książki; rozbudowany spis treści; szeroki wachlarz omawianych tematów i przystępny język.

 

 

„Kastratka” Iny Lorentz

Powieść ta to uczta dla wszystkich fanów wcześniejszych powieści pary autorskiej Ingrid Klocke i Elmara Wohlratha. Kiedy solista chłopięcego chóru, prowadzonego przez ojca jedenastoletniej Giulii niespodziewanie rozpoczyna mutację i wykonanie najnowszej mszy mistrza Giovanniego da Palestriny przed znamienitymi gośćmi staje pod znakiem zapytania trzeba znaleźć szybko rozwiązanie. By uniknąć kompromitacji, Fassi przebiera córkę za chłopca i każe jej zastąpić śpiewaka. Rola udawania młodego kastrata staje się koszmarem dla młodej Gulii kiedy poznaje przystojnego mężczyznę…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content