W 2025 roku przypada rocznica wydarzeń, które zaważyły w sposób szczególny na historii Polski i określiły pozycję młodego Państwa Piastów na mapie Europy: 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II na Królów Polski.
Mając na uwadze upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Miasta Królów oraz o pierwszych koronacjach władców Polski nasza biblioteka przygotowała specjalny program edukacyjny adresowany do gnieźnieńskich przedszkoli, szkół i całych rodzin – ” Królewskie Gniezno Czyta 2025”!
Podczas warsztatów bibliotecznych swoją odsłonę miała… Jej Wysokość Książka!
Pamiętajmy, że jedne z pierwszych książek na ziemiach polskich pojawiły się około 900-1000 lat temu. Składały się one z pergaminowych kartek, umieszczonych między dwiema deseczkami, związanymi sznurkiem. Od tamtych czasów książka w naszym mieście wciąż odgrywa ważną rolę. Dzięki niej historia może być wspaniałą przygodą, podróżą w miejsca oddalone w czasie i przestrzeni.
Pozycje takie jak „Pokrętni Piastowie” Małgorzaty Fabianowskiej stały się miejscem inspiracji i realizacji wielu ciekawych pomysłów. Można w nich było poszukać informacji na pytania: ”Czy Bolesław Chrobry potrafił czytać? Skąd czerpał informacje o tym co się dzieje na świecie? Czy w jego czasach ukazywały się gazety?”
Prawdziwym hitem okazało się przygotowanie makiety porannej gazety opisującej codzienne życie króla i jego poddanych. Gazeta dotyczyła jednego dnia panowania Bolesława Chrobrego. Młodzi ludzie przygotowali wydarzenie dnia, jakim była, niewątpliwie w tamtych czasach: Misja św. Wojciecha, Zjazd gnieźnieński czy Dzień Koronacji; stworzyli kącik poetycki z wierszami o Gnieźnie, reklamę miecza. itd. Wyznaczone osoby w rubryce „Prawie jak skrybowie” wykonali podobiznę władcy.
Wszyscy uczestnicy warsztatów i spotkań zgodnie stwierdzili, że „W Pierwszej Stolicy Książka się Liczy”.