14. Festiwal Literacki PRETEKSTY – Dzień Trzeci – 6.09.2024

W piątek, 6 września, w trzeci dzień Festiwalu PRETEKSTY przygotowaliśmy aż trzy wydarzenia.

O godzinie 18:00 zapraszamy Was do auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27) na spotkanie z Anną Dziewit-Meller.

Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka, której gnieźnieńskiej publiczności chyba nie trzeba przedstawiać. Autorka książek dla dzieci, przedstawiających „historię w spódnicy”. W swoich powieściach nasza gościni przedstawia głównie historie kobiet. Feminizm i śląskość – to najbardziej charakterystyczne elementy jej twórczości. Jak kobieta z kobietą porozmawia z autorką Anna Dzionek.

Następnie przenosimy się na zaprzyjaźnioną Latarnię na Wenei, gdzie wraz ze Stowarzyszeniem „Ośla Ławka” przygotowaliśmy tradycyjny już Slam Poetycki (godz. 19:30), a po nim koncert (21:00):

XI. Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais – nasze tradycyjne spotkanie ze słowem mówionym odbędzie się już po raz jedenasty. Slam im. Franciszka Rabelais to niezmiennie okazja do usłyszenia przedstawicieli i przedstawicielek lokalnego środowiska, ale również poetyckich delegacji z całego kraju.
Zasady są proste, niezmienne i (slamowo) ortodoksyjne:
– runda trwa trzy minuty
– wyłącznie własna twórczość
– publiczność głosuje i wybiera
Smutny Tuńczyk – koncert. Smutny Tuńczyk – najsmutniejsza ryba polskiej poezji. Ma trochę za płetwami, o czym pisze i mówi w piosenkach. Jego twórczość to mieszanka rapu, spoken wordu i indiepopu. Występował na festiwalach Great September i OPO Showcase. W tym roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. „Nie przeszkadasz”.

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, KDoK, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”