Niedziela, 3 września, będzie już czwartym dniem naszego festiwalu – ostatnim dniem spotkań autorskich, tradycyjnie zwieńczonym spektaklem Teatru Wszelki Wypadek:
- Spotkanie autorskie z Katarzyną Michalczak
Godzina: 15:00
Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej
Spotkanie z Katarzyną Michalczak, poetką i pisarką, wokół jej głośnej książki „Synu, jesteś kotem” – o relacji z synem w spektrum autyzmu: „To jest książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak zobaczyć je naprawdę? To jest książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Odwzajemnionej. W książce gościnnie występuje syn, który zdecydował się nie ujawniać nazwiska.”
Fragment książki:
„Wmawiałam sobie jakieś fantazyjne stany rzeczy, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Zauważałam, że niechętnie bawisz się z dziećmi, a jak już dochodzi do zabawy to komenderujesz – ale uznawałam, że jesteś indywidualistą, liderem. Kiedy obserwowałam, że dzieci nie słuchają twoich rozkazów i nie chcą podążać za twoją wizją, uznawałam że jesteś inteligentniejszy od rówieśników i oni nie rozumieją, czego od nich oczekujesz. Kiedy widziałam, że owszem jesteś inteligentniejszy od rówieśników, ale tylko w niektórych dziedzinach, za to w innych odstajesz in minus – dochodziłam do wniosku, że każdy może mieć gorszy dzień. I tak w kółko. Byle tylko nie zobaczyć PRAWDY”.
Katarzyna Michalczak (ur. 1981) pochodzi z Miechowa, miasta zakonu bożogrobców. Jej pierwsza książka z wierszami, „Pamięć przyjęć”, zdobyła Nagrodę Główną w Konkursie im. Jacka Bierezina w 2016 oraz otrzymała pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2017. Publikowała m.in. w „Dwutygodniku” i „Opcjach”. Jest doktorką socjologii. Za „Klub snów” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Antosik
2. Spotkanie autorskie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i Aleksandrem Kaczorowskim
Godzina: 17:00
Miejsce: Aula w Instytucie Kultury Europejskiej UAM (ul. Kostrzewskiego 5)
- Wywiad-rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat
- Po raz pierwszy tak otwarcie mówi o PZPR, transformacji, kulisach władzy i prezydentury, partyjnych przyjaźniach i waśniach, spotkaniach z Putinem i sytuacji na Ukrainie, a także o dzieciństwie, rodzinie i relacjach z żoną i córką
- Rozmowy przeprowadził Aleksander Kaczorowski – nagradzany dziennikarz i biograf Václava Havla
Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat.
Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.
Opowiada o początkach w polityce i o wstrząsającym wydarzeniu, przez które prawie wystąpił z PZPR. Przybliża kulisy przemian po 1989 roku oraz wyjaśnia zawiłości przyjaźni łączącej go z Millerem, Oleksym i Michnikiem. Zdradza, jak to jest być jednocześnie prezydentem i ojcem nastolatki, oraz jaki ma przepis na udane małżeństwo. Wspomina swoje rozmowy z Putinem o Ukrainie, a także dzieli się znaną dotąd nielicznym wiedzą, jak kształtował się obecny układ sił na polskiej i globalnej scenie politycznej.
O autorach:
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI
Polityk, dyplomata, aktywista, prezydent Polski w latach 1995–2005.
Urodził się 15 listopada 1954 r. w Białogardzie, skąd w latach 70. wyjechał na studia do Gdańska. Szybko zaangażował się w działalność polityczną – najpierw jako działacz studencki i członek PZPR, a potem jako współtwórca Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD w I i II kadencji. W 1995 roku po raz pierwszy wystartował w wyborach prezydenckich, które zwyciężył, pokonując Lecha Wałęsę. W 2000 roku – już w pierwszej turze – wybrano go ponownie.
Współtworzył projekt Konstytucji III Rzeczypospolitej Polskiej, którą podpisał 16 lipca 1997 roku. Brał udział w działaniach na rzecz wstąpienia Polski w NATO, a 26 lutego 1999 roku podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w Sojuszu. Zwolennik wejścia Polski do Unii Europejskiej – aktywnie uczestniczył w kampanii poprzedzającej ogólnokrajowe referendum, w którym 77 proc. głosujących Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do UE.
Człowiek dialogu: od początku swojej działalności podejmował inicjatywy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. Od czasu pomarańczowej rewolucji zaangażowany także w kwestię ukraińską.
ALEKSANDER KACZOROWSKI (1969)
Eseista, tłumacz i dziennikarz, autor m.in. biografii Václava Havla, Bohumila Hrabala i Oty Pavla. Redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma „Aspen Review Central Europe”, członek Committee for Editorial Independence czeskiej grupy medialnej Economia, stypendysta nowojorskiego Remarque Institute i i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. W 2015 roku za książkę Havel. Zemsta bezsilnych otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy i był nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład w rozwój dialogu środkowoeuropejskiego. Jego książka Ota Pavel. Pod powierzchnią zdobyła Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” dla najlepszej polskiej biografii 2018 roku i znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE. Był szefem działu publicystyki „Gazety Wyborczej” oraz zastępcą redaktora naczelnego tygodników „Newsweek Polska” i „Forum”.
Spotkanie poprowadzą: dr Katarzyna Jędraszczyk (IKE UAM) i dr Andrzej Byrt (WIG).
Wstęp na wydarzenie tylko za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w placówkach BPMG od 23 sierpnia 2023.
3. Spektakl Teatru Wszelki Wypadek pt. „Merylin Mongoł”
Godzina: 20:00
Miejsce: sala koncertowa Starego Ratusza
Osoba prowadząca: Grzegorz Buczkowski (MOK)
Teatr Wszelki Wypadek wystawia adaptacje sceniczne utworów epickich. W 2017 r. była to „Zbrodnia i kara”, oparta na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego, a w 2018 r. „Sala nr 6” oparta na motywach opowiadania Antoniego Czechowa. Ten ostatni spektakl mogliśmy oglądać na zeszłorocznych PRETEKSTACH.
reżyseria: Tomasz Kujawski
występują: Kalina Jankowiak, Cecylia Jankowska, Jakub Dorobiała, Paweł Gic.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.