14. Festiwal Literacki PRETEKSTY – Dzień Czwarty – 7.09.2024

Czwartego dnia PRETEKSTÓW odbędą się dwa spotkania w auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27) o godzinie 17:00 oraz 19:00.

Spotkanie autorskie z Joanną Jax – godz. 17:00

Joanna Jax – jedna z ulubionych autorek gnieźnieńskich czytelniczek i czytelników (co potwierdza historia wypożyczeń egzemplarzy jej powieści). W swojej twórczości najchętniej buduje wzruszające historie rodzinne, w które ingeruje wiatr historii. To właśnie realia historyczne, w których świetnie porusza się autorka oraz pełne emocji, a równocześnie realistyczne, rysowanie ludzkich losów na ich kanwie podbijają serca jej czytelników. Rozmowę z Joanną Jax przeprowadzi autorka książek dla dzieci, zapalona czytelniczka i wieloletnia przyjaciółka biblioteki, Agnieszka Gadzińska.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim – godz. 19.00

Wojciech Jagielski to gwiazda polskiego reportażu. Ale oprócz tego podróżnik, dziennikarz i publicysta, były korespondent wojenny. Znany przede wszystkim z bezkompromisowości oraz reporterskiej dociekliwości. Laureat wielu prestiżowych nagród, nominowany był do nagrody im. R. Kapuścińskiego oraz NIKE. Jego książki, wystarczy wspomnieć „Modlitwę o deszcz” wielokrotnie były przyczynkiem do dyskursu społecznego. Na tym spotkaniu z pewnością nie zabraknie emocji.

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, KDoK, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”