13. Festiwal Literacki PRETEKSTY – 01.09.2023

Drugiego dnia Festiwalu, w piątek 1 września, zapraszamy Was na dwa spotkania:

– Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem
Godzina: 17:00 (90’)
Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej

Co wiecie o Lwowie? Czy sądzicie, że to miasto swoją historią może was zadziwić? Ziemowit Szczerek swoją opowieścią zawartą w książce „Wymyślone miasto Lwów” opowie o tej mieszance tożsamości, historii i narracji. Ta podróż do jednego miasta nie raz was zaskoczy, zarówno w warstwie językowej jak i szalonej opowieści.

O książce napisali:

Ta książka jest przewodnikiem po wizjach Lwowa, po tym, „co się komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach”. Zakończenie zostawia mnie z wrażeniem, że wymyślony Lwów Szczerka pomieści wszystkich zainteresowanych.

Jacek Świąder, „Książki Magazyn Do Czytania”, Nr 5 z dn. 01.10.22

Ziemowit Szczerek patrzy na Lwów uważnie i wnikliwie, więc może opowiedzieć, jak z tym Lwowem było i jest. Ma miasto za swoje (też tak mam) i zgrabnie objaśnia, na czym polega przynależność Lwowa do Szczerek i Szczerka do Lwowa. Istnieje w tej relacji obustronne przekonanie – bo miasta jak Lwów magiczne mają swoje poglądy i przemyślenia – iż cywilizacja może zwyciężyć barbarię.

Paweł Smoleński, „Gazeta Wyborcza”, vogue.pl

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, Tatuaż z tryzubem, Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion, Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim, Cham z kulą w głowie, Kolejna alternatywna historia Polski oraz Wymyślone miasto Lwów. Jest także współautorem zbioru opowiadań Paczka radomskich. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz trzykrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Spotkanie poprowadzi Paweł Bartkowiak.

 

– Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim
Godzina: 19:00 (90’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)

Marek Krajewski – ojciec chrzestny polskiego kryminału retro, autor ponad dwudziestu bestsellerowych powieści kryminalnych, tłumaczony na ponad dwadzieścia języków, laureat prestiżowych nagród, między innymi Paszportu Polityki, niemieckiej Nagrody im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis). Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Filolog klasyczny. Miłośnik filozofii. Specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 roku składa się dotychczas sześć tomów: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau” oraz „Głowa Minotaura”.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth.

 

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
UDOSTĘPNIJ
Skip to content