lukasz-lamza

Zrozumienie relacji pomiędzy jednostką, a światem nauki – “Pretekstowe” spotkanie z Łukaszem Lamżą

Drugi dzień “Pretekstów” wypełnią spotkania bardzo różnorodne tematycznie. Na drugą tego dnia rozmowę, z Łukaszem Lamżą, 2 września o godz. 17.30 na dziedziniec Starego Ratusza zapraszają prowadzący spotkanie: Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska i Tomasz Ławniczak:
 
“Człowiek nauki – takim mianem można najlepiej określić naszego kolejnego gościa. Łukasz Lamża jest filozofem, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. Autor kilku książek o różnorodnej tematyce – m. in. „Połącz kropki”, „Wszechświat krok po kroku” oraz „Światy równoległe”. Ta ostatnia, obnażająca sekrety pseudonauki, nagrodzona została Złotą Różą dla najlepszej książki popularnonaukowej. On sam z kolei utytułowany został Popularyzatorem Nauki 2021. W swoich pracach porusza najróżniejsze tematy – od astronomii i kosmologii, przez medycynę i technologię aż po nauki społeczne i filozofię. Potrafi spojrzeć na temat z wielu perspektyw, stąd nieobce są mu zagadnienia interdyscyplinarne. Jego teksty to nie tylko ścisłe analizy opisywanych zjawisk, ale często też ważne, socjologiczne komentarze i interesujące refleksje. Jego praca naukowa to nie tylko sposób na życie. To także swego rodzaju potrzeba dzielenia się wiedzą i opiewania piękna otaczającego nas świata.
 
Pretekstem do rozmowy z tym niezwykłym gościem będzie chęć zrozumienia natury relacji pomiędzy jednostką, a ogromnym i enigmatycznym światem nauki. Dowiemy się, dlaczego nie powinniśmy pozostawać obojętni na najnowsze zdobycze technologii i najświeższe odkrycia. Jak dużo powinniśmy wiedzieć i czy głód wiedzy w naszym życiu jest ważny. Skąd bierze się piękno otaczającego nas świata i czy wiedza może być źródłem zachwytu? Nie zabraknie też czasu, by poruszyć temat pseudonauki, medycyny alternatywnej i ich popularności w XXI wieku. To spotkanie to także świetna okazja do zadania własnych pytań. Macie ich wiele? Świetnie – Łukasz Lamża z pewnością ma dla Was wiele odpowiedzi. Spotkanie poprowadzą bibliotekarze: Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska i Tomasz Ławniczak.”
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content