F9 Żonkile1

Żonkile 2021 – akcja społeczno-edukacyjna

Drodzy czytelnicy, kampania informacyjna dotycząca Powstania w Getcie Warszawskim z 19 kwietnia 1943 trwa.

Akcja „Żonkile” odbywa się 19 kwietnia rokrocznie, począwszy od 2013 r.
Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

Papierowe żonkile, wręczane 19 kwietnia, są symbolem pamięci o powstaniu, jej bohaterkach i bohaterach. Zwyczaj wziął się stąd, iż ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Pamiętajmy o Nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu.
Jak dołączyć do akcji Żonkile? Wystarczy, że pobierzecie szablon, wydrukujecie go i złożycie.

Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka będzie dostępna wkrótce. Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która będzie opublikowana 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Zachęcamy do odwiedzenia naszych bibliotek. Będą wręczane papierowe Żonkile z żydowskimi przysłowiami oraz tematyczne zakładki do książek.

Pobierz szablon żonkila

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content