Spotkanie z Radkiem Rakiem

Znakomity początek literackiego lata z Biblioteką

Dwa spotkania, dwie zupełnie różne indywidualności i dwie okazje do przeżycia równie niezwykłych uniesień –  literackie lato z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna rozpoczęte zostało szerokim otwarciem na bogactwo różnorodnych doznań.

Urszula Zajączkowska i Radek Rak spotkali się z gnieźnieńskimi czytelnikami w krótkim odstępie czasu i zabrali oczarowanych słuchaczy w swe niezwykłe światy, w których obojgu autorom  udaje się w pełnej harmonii łączyć elementy pozornie się wykluczające.

Urszula Zajączkowska parając się na co dzień botaniką i traktując rośliny jak obiekty badawcze, jednocześnie jest gorącą orędowniczką pochylenia się nad nimi z najwyższą atencją i uwagą. Na niedzielnym spotkaniu na Latarni na Wenei wyjaśniła zebranym nie tylko ten paradoks. Przybliżyła również swoje spojrzenie na to, czym jest odpowiedzialność człowieka wobec historii, natury i siebie nawzajem. Z racji, że zebrało się spore grono miłośników bogatej twórczości artystycznej autorki “Piachu” padło sporo pytań, nie wypuszczono autorki bez odczytania przez nią fragmentów, a po oficjalnej części spotkania zebrał się spory ogonek chętnych na indywidualne spotkanie z autorką.

Spotkanie z Radkiem Rakiem w związku z burzliwą aurą zostało przeniesione w gościnne progi MOK-u. Było ono okazją do odkrycia zupełnie odmiennego oblicza pozornie oczywistych faktów historycznych i zmierzenia się z kwestią traktowania po macoszemu nurtu fantastyki jako gatunku literackiego. Przede wszystkim jednak licznie zgromadzonej publiczności dane było spotkać się z niesamowitym gawędziarzem. Na przeszło dwie godziny porwał on zebranych nie tylko w świat rozpalonej ogniem chłopskiego buntu Galicji, ale również w ten codzienny, który staje się niezwykły, gdy patrzą na niego wrażliwe oczy miłośnika Schulza i Tolkiena, bo tymi właśnie autorami zachwyca się Radek Rak. Zebranych na spotkaniu zachwycił głównie sam autor – bezpretensjonalny i skromny, zupełnie niezależnie od rangi otrzymywanych nagród, a przypomnijmy – jest wśród nich i Nike. Tłum chętnych do osobistego spotkania i zyskania autografów został w pełni zaspokojony – autor nie skąpił i rozmów, i osobistych dedykacji.

Podsumowując – tak spektakularnie rozpoczęte literackie lato z Biblioteką zaostrzyło apetyty na więcej podobnych przeżyć. Tym bardziej cieszy fakt, że przed nami jeszcze przeszło dwa miesiące pełne zdarzeń, a lista zaproszonych autorów pozwala wierzyć, że każdy miłośnik literatury znajdzie coś dla siebie.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Klub Fantastyki Fantasmagoria, Latarnia na Wenei, Stary Ratusz w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie oraz GUTW.

Wydarzenia realizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Anna Farman