2018 V 12 (1)

Zbliżenia: Spotkanie z Tadeuszem Gajdą

Wokół książki “Jankowo Dolne przedwczoraj, wczoraj…” będą toczyć się rozmowy z Tadeuszem Gajdą – gościem naszego cyklu “Zbliżenia”.

Tadeusz Gajda – były żołnierz zawodowy i pracownik “wodociągów” w Gnieźnie, aktywny emeryt. Uprawia turystykę i krajoznawstwo już od szkoły podstawowej. Wszedł na kilka szczytów powyżej 5 i 6 000 m na kliku kontynentach. Czynny przewodnik PTTK z uprawnieniami na Szlak Piastowski. Krajoznawstwo i dokumentowanie fotograficzne to jego druga życiowa pasja. Udokumentował działalność “swojego” Koła Nr 4 i napisał pierwsze monografie Oddziału PTTK w Gnieźnie. W nich to był organizatorem kilku cyklicznych rajdów pieszych i zawodów na orientację (InO). Z Jankowem Dolnym związany sentymentalnie od wielu lat jako pracownik PWiK i użytkownik działki pracowniczej w POD “Kalina”.

Monografia “Jankowo Dolne przedwczoraj, wczoraj …” to owoc ponad 4 – letniej pracy w archiwach i bibliotekach Gniezna i Poznania. Jest rozwinięciem powstałej wcześniej w tej miejscowości “Ścieżki Historycznej” obrazującej dzieje tej na ogół zwykłej podmiejskiej wsi. Dzieje Jankowa Dolnego ukazane są tu (wraz ze wzmiankami o sąsiednich miejscowościach), na szerokim tle historii naszego regionu. Nie brakuje też wspomnień mieszkańców wsi, relacji z kronik szkolnych, starych fotografii itd. A wszystko to na 300 stronach tej książki. Mogła się ona ukazać dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Gniezno.

Partnerem wydarzenia jest Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Spotkanie z Tadeuszem Gajdą odbędzie się 6 października o godzinie 18:00 w Czytelni Biblioteki Głównej (ul. Mieszka I 16)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content