Wykład z cyklu Rozmowy niekontrolowane Pawła Bąkowskiego 25.11, godzina 17.00 Czytelnia Biblioteki Głównej(1)

Zapraszamy na wykład z cyklu “Rozmowy niekontrolowane” Pawła Bąkowskiego

O czym jest „Iliada”? Trudno powiedzieć, ale z pewnością jest to tekst o którym wszyscy słyszeli. Czy, uznawana za najstarszy przykład europejskiej literatury, „Iliada” mówi do nas dzisiaj? O czym? Czy lektura przywołuje wyłącznie duchy epoki brązu? Być może mówi coś ważnego dzisiaj, ale czy antyczny tekst musi przemawiać „współcześnie”?
Makabryczne gonitwy po polu bitwy, koń trojański (którego nie ma), osobliwe rozmowy wygłaszane między rzutem oszczepem a zamachnięciem miecza i najwyraźniej mocno znudzeni bogowie. Ale też starożytne ślady próby zrozumienia ludzkiej psychiki i uczuć w brutalnym świecie chorób, walki i śmierci. Co znaczy być człowiekiem? honorowym, szanownym, tchórzliwym – czy po prostu człowiekiem. „Klasyka – rozmowy niekontrolowane” w wykonaniu Pawła J. Bąkowskiego to spotkanie z tekstem w formie szalonego kalejdoskopu odczytań. Czasami będziemy mieć do czynienia z antytezą metody close reading, czyli wybrane utwory zostaną zatem potraktowane jako luźny punkt wyjścia do zadumy, rozmyślań i rozkmin. Czasami jednak spróbujemy spojrzeć na teksty w kontekście czasów, w których powstały – zastanowić się co autor wiedział o świecie, co czytał i co chciał/mógł powiedzieć. Przede wszystkim zaś zastanowimy się, co mogą mówić o nas samych. Klasyka od starożytności do czasów bliższych. Mieszanka eseju pisanego po podwójnym espresso, nie zawsze śmiesznych żartów i szlachetna próba rozumienia świata. Mieszanka strawna i pikantna. Paweł J. Bąkowski z wykształcenia antropolog (nie od kości, lecz od kultury i społeczeństwa), z zawodu edukator, prywatnie miłośnik i entuzjasta.
Na wykład z cyklu “Rozmowy niekontrolowane” Pawła Bąkowskiego zapraszamy 25.11 na godzinę 17.00 do Czytelni Biblioteki Głównej.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content