Pokaz filmu „Pomnik” w ramach VIII festiwalu FYRTEL

Czy ogromny pomnik może tak po prostu zniknąć? Czy rzeźba pierwszych władców w ultrapiastowskim mieście może popaść w zapomnienie? Zapraszamy na pokaz filmu „Pomnik”, który postara się odpowiedzieć na te pytania. Pytania o historię monumentu przedstawiającego postaci Mieszka I i Bolesława Chrobrego, który jest częścią modernistycznego Zespołu Budynków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Całość została oddana do użytku pod koniec lat 70. i stanowiła zwieńczenie PRL-owskiego projektu tysiąclatek, jak i ukoronowanie obchodów 1000 lat państwowości Polski. Ze względu na swoją unikatowość budynki zostały okrzyknięte perłą modernizmu. Niestety obecnie kompleks dopiero czeka na odzyskanie swojej świetności, a wiele z unikatowych rozwiązań zostało bezpowrotnie utracone. Choćby tkanina przestrzenna „Abakan” Magdaleny Abakanowicz, która została przekazana do innej instytucji albo unikatowe witraże Stanisława Teisserye’a, które nie są poddawane konserwacji wskutek czego odpadają i niszczeją. Film poprzez skupienie się na fragmencie jakim jest pomnik, ma na celu poszerzenie wiedzy o samej budowli poza Gnieznem, jak i rozpoczęcie dyskusji o kompleksie oraz konieczności jego ratowania wśród mieszkańców miasta. Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego jest jedynym przykładem monumentalnej rzeźby modernistycznej na terenie Gniezna. Zaprojektował go i wykonał Józef Kopczyński, nieżyjący już profesor ASP z Poznania dla którego było to jedno z większych dokonań artystycznych. Po premierze filmu zapraszamy do rozmowy o modernistycznym dziedzictwie w Gnieźnie.

Na pokaz filmu „Pomnik” w reż. Pawła Bartkowiaka w ramach VIII festiwalu FYRTEL zapraszamy w piątek,  14 października 2022 r., do sali koncertowej Starego Ratusza na godzinę 19.00. Po filmie dyskusja „Czy potrzebujemy modernizmu?”

Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2022”.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content