Kopia Z książką na dobre i na złe

Z książką na dobre i na złe program profilaktyki uzależnień Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom

Zapewnienie zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieciom stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją rodzice i nauczyciele oraz bibliotekarze. Profilaktyka uwzględnia wiele działań, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju. Takie podejście wynika z przekonania, że jednym z podstawowych źródeł problemów wychowawczych oraz nieprzystosowania społecznego dziecka, są deficyty rozwoju emocjonalnego i nieprawidłowa adaptacja do ról, a także warunków życiowych. Rozwój dziecka i jego samodzielność niesie ze sobą wiele zagrożeń. Konieczne jest więc wyposażenie dziecka w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Najważniejszym problemem są wszelkiego rodzaju uzależnienia. Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.
Działania biblioteki mające na celu ukazanie dzieciom i młodzieży zagrożeń, sposobów radzenia sobie z problemami oraz uwypuklenia alternatywnych form spędzania czasu:
W ramach programu przeprowadzimy dla całych rodzin „Noc Bibliotek” w ramach Biblioteki Pokoleń.
Ruszyły warsztaty uczące samodzielnego rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami, budowania swojego poczucia wartości, lepszego zrozumienia rzeczywistości; zachęcanie do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci, prowadzone w przedszkolach, szkołach i w bibliotece przez Ewę Jaworską, starszego kustosza, koordynatora akcji CPCD i Darię Polus, animatorkę i edukatorkę z BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej.
O odpowiedzialnym korzystaniu z nowoczesnych technologii młodzi ludzie dowiedzą się podczas warsztatów prowadzonych przez Zabawę i Programowanie.
Kwestie: zrównoważonego korzystania z sieci, odpowiedzialności za swoje działania online, ustalania z innymi domownikami „Domowych Zasad Ekranowych” będą poruszane podczas spotkania autorskiego z Łukaszem Wojtasikiem, autorem książki „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”. Zapoznanie młodych ludzi z uzależnieniami i fobiami nastąpi podczas spotkania z Marcinem Przewoźniakiem, autorem książki „Najdziwniejsze fobie” / w tym nomofobia – lęk przed utratą telefonu /. Podczas warsztatu z młodzieżą, Michał Zawadka, autor książki „Chcę być kimś!, czyli jak osiągnąć cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”, postara się wzbudzić w młodych ludziach poczucie własnej wartości.
Najmłodszym pokażemy jak umiejętnie korzystać z tabletów, smartfonów, m.in. poprzez utwór” Basia i tablet” Zofii Staneckiej.
Będziemy zachęcać do wypożyczania książek terapeutycznych z działu „Uzależnienia” dla młodzieży i dla dzieci z rodzicami z działu „Bajki Pomagajki” oraz do głośnego czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Program finansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 r.