cpcd.otcd2020

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (30 maja -7 czerwca)

Drodzy Państwo już za moment rozpoczyna się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasło tegorocznego OTCD to „Cała Polska czyta o zwierzętach”! Wybierzmy książki ze Złotej Listy https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/03/Z%C5%82ota-Lista-ksi%C4%85%C5%BCek-polecanych-do-czytania-dzieciom_marzec-2020.pdf, które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami.
A dlaczego warto czytać książki, których bohaterami są zwierzęta? Książki przyrodnicze to idealny sposób, aby zachęcić dzieci do czytania, zwłaszcza jeśli są miłośnikami zwierząt. Sprawdzą się tutaj książeczki o przygodach sympatycznych bohaterów, które z czasem mogą przejść w poważniejsze historie oraz literaturę popularnonaukową. A jeśli takie powieści spodobają się dziecku, to równie dobrze może ono spróbować sięgnąć po inne gatunki. Dzięki temu będzie później umiało określić własne zainteresowania i je umiejętnie uzasadnić.
Pozycje o zwierzętach uczą tolerancji i miłości. Pokazują w jaki sposób powinno się je traktować. Jest mnóstwo przejmujących historii o psach, kotach gotowych do poświęceń dla człowieka. A jeżeli są one tak oddane to warto się im odwdzięczyć. To może być adopcja zwierzaka ze schroniska, zostanie wolontariuszem w takim miejscu czy też podarunek w postaci karmy, koców, przysmaków. Jest to zachęta dla dzieci do społecznego działania.
Czytanie książek o zwierzętach może dać powód do zabaw na świeżym powietrzu. Dzięki pozycji „Wielka księga prawdziwych tropicieli” Adama Wajraka można nauczyć dzieci rozpoznawania śladów poszczególnych gatunków zwierząt i przeżyć emocjonującą przygodę.
Nie można zapomnieć o klasyce literatury dziecięcej. Zapoznajmy dzieci z wierszami z cyklu „ZOO” Jana Brzechwy, tak jak to zrobiła zaprzyjaźniona z naszą biblioteka drużyna https://www.facebook.com/17-DHk-Watra-214252012048113/

 

Drodzy Państwo już za moment rozpoczyna się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasło tegorocznego OTCD to „Cała…

Opublikowany przez Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Piątek, 29 maja 2020

 

Czytajmy głośno dzieciom 20 minut, dziennie, codziennie – tak jak zrobiła to jedna mam czytających, pani Daria Walczak. Bardzo dziękujemy.

Na początku @oXIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przypominamy, że warto. Czytajmy głośno dzieciom 20 minut,…

Opublikowany przez Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Piątek, 29 maja 2020

 

Inne wpisy z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom” znajdziecie Państwo tutaj:

Mądra mama czyta dziecku książki

18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek – zapraszamy do zabawy

Majówka biało—czerwona

Całe Gniezno Czyta Dzieciom wirtualnie

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content