IMG_7591

X SLAM Poetycki im. Franciszka Rabelais za nami! 13. Festiwal Literacki PRETEKSTY

Za nami jubileuszowy, X SLAM Poetycki im. Franciszka Rabelais!
To były dwie soczyste godziny na wypełnionej publiką Latarnia na Wenei pełne słów w różnych: konfiguracjach, tematach (były gołębie i komary!), wrażliwościach. I w różnych wykonaniach – od intymnie konfesyjnych po emfatycznie teatralne. Były i słowa po angielsku – jedna z uczestniczek podała tekst w tym języku, druga również, tyle że był to jej ojczysty język, bo Fiona pochodzi z Brystolu. A to nadało tej edycji slamu międzynarodowy charakter, czyż nie?;) A na poważnie, slam charakterny jest zawsze, gdyż nieujarzmiony w treści i demokratyczny w formie.
Zasady slamy są proste, choć i ortodoksyjne:
– runda trwa trzy minuty;
– wyłącznie własna twórczość;
– publiczność głosuje i wybiera.
Tym razem z czternastu slamerek i slamerów – w tym kilku wczoraj debiutowało – do finałowej trójki weszli: Fiona, Ania Bania, SampaJan. I po zaciętym finale, dosłownie o pojedyncze głosy, z Anią Banią wygrał SampaJan (na trzecim miejscu znalazła się Fiona).
Nagrodę główną zwycięzca może potraktować trochę jak prezent jubileuszowy od “swojej” publiczności, bo ukrywający się pod tym pseudo to Paweł Bąkowski/ Szegetz czyli – było nie było – ojciec i pionier gnieźnieńskiego slamu! To dzięki niemu od 11 lat (bo liczymy też jeden pusty rok pandemiczny) Gniezno jest mocno obecne na slamowej mapie Polski.
13. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content