„Wszystko zaczyna się od przedszkola….” Przedszkole nr 15 „Pszczółka Maja”

Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka. Domowe czytanie doskonale uzupełniają gnieźnieńskie przedszkola, z którymi nasza biblioteka współpracuje od lat w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

W roku 20-lecia akcji w ramach nowego cyklu „Wszystko zaczyna się od przedszkola….” oddajemy głos wspaniałym nauczycielom. Jako pierwsze prezentuje się Przedszkole nr 15 „Pszczółka Maja” piórem Izabeli Lawrenz.

„Działalność czytelnicza Przedszkola nr 15 Pszczółka Maja w Gnieźnie.
Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy bardzo rozwiniętej nauki i techniki, czasy komputerów oraz rzeczywistości wirtualnej. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tego uniknąć. Ale jako nauczyciele i wychowawcy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy aby rozpocząć proces zainteresowania książką wśród najmłodszych dzieci. Przedszkole odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych u dzieci. Nasze przedszkole we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym rozwija zainteresowania książką wśród najmłodszych czytelników.
Nauczyciele naszego przedszkola rozwijają kompetencje czytelnicze dzieci wykorzystując literaturę dziecięcą oraz różnorodne formy teatralne w rozwijaniu komunikacji językowej, aktywności dziecka oraz w inspirowaniu działalności plastycznej, muzycznej, teatralnej i słownej. Prowadzą zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w ramach tematyki kompleksowej poświęconej książkom, a także wykorzystują utwory literackie jako wprowadzenie do zajęć lub utrwalenie realizowanej tematyki. Czytają codziennie dzieciom w różnych porach dnia. W zajęciach popołudniowych stosowana jest bajkoterapia. Nauczyciele przygotowują dzieci do prezentacji utworów literackich w trakcie uroczystości przedszkolnych. Organizują w salach kąciki książki, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania książkami oraz uczą się zasad dbania o książki. Rozwijają zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez aktywną współpracę ze środowiskiem rodzinnym dziecka i środowiskiem lokalnym. Doceniając wartość głośnego czytania jako najlepszej metody wychowawczej i najlepszej inwestycji w przyszłość dziecka postanowiliśmy zachęcać naszych rodziców lub innych członków rodzin do głośnego czytania w przedszkolu. Przedsięwzięcie to cieszy się dużą popularnością w każdej grupie wiekowej. Dołączyliśmy do projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” autorstwa p. A. Konefał. Za zrealizowanie wszystkich modułów otrzymaliśmy certyfikat „WZOROWEJ PLACÓWKI MAŁEGO MISIA W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”. Nauczyciele zachęcają rodziców do czytania dzieciom w domu. Zachęcają do wypożyczania książek w bibliotece. W tym celu propagujemy w naszej placówce projekt „Mała książka, wielki człowiek”. Przy współpracy z Ewą Jaworską, koordynatorem akcji Cała Polska Czyta dzieciom z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, zachęcamy aby rodzice wraz z dziećmi udali się do najbliższej biblioteki w celu założenia konta czytelnika dla dziecka oraz systematycznego odwiedzania biblioteki w celu wypożyczania książek. Wychowawcy polecają rodzicom książki dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Udostępniają na gazetkach ściennych teksty literatury dziecięcej. Biorą udział w organizowanych przez bibliotekę zajęciach bibliotecznych, spotkaniach i akcjach. Braliśmy udział w projekcie „Królewskie Gniezno czyta”. Dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych „Skarpetka na tropie”, „Bajkowa szafa”, „Godomy po naszemu” na podstawie książek znakomitych polskich pisarek dziecięcych: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Ostatni krzyk mody” oraz„ Szneka z glancem”. Do każdego cyklu warsztatów pisarki Justyna Bednarek, Agnieszka Gadzińska i Eliza Piotrowska przygotowały autorski materiał na temat swojej twórczości, który został udostępniony przedszkolom. Systematycznie organizowane były na terenie naszego przedszkola uroczystości czytelnicze z okazji „Dnia Pluszowego Misia”, „Dnia Postaci z Bajek”, „Urodzin Kubusia Puchatka”. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo licznie ważne i znane osoby. Realizujemy spotkania autorskie. Gościliśmy pisarkę Panią Wandę Szymanowską. Jest ona autorką książek dla dzieci. Przedstawiła dzieciom nową bajeczkę pt.”Tomcio Telefoncio” mówiącą o współczesnym zagrożeniu – uzależnieniu dzieci od telefonów. Gościliśmy również p. Jolantę Kasperkowiak, autorkę książek dla dzieci o tematyce ekologicznej. Spotkania były bardzo miłe i pouczające. W naszym przedszkolu realizowany był również projekt czytelniczo-teatralny „Książeczki i bajeczki z dziecięcej biblioteczki”, który przyczynił się do wzrostu zainteresowania czytelnictwem oraz książką wśród dzieci, poszanowania książek, rozbudzenia zainteresowania teatrem, udziału w małych formach teatralnych – dziecko aktorem; rozbudzenia wiary we własne możliwości dzieci. Dzięki temu przedsięwzięciu nawiązaliśmy współpracę z rodzicami na płaszczyźnie teatralno – czytelniczej i przyczyniliśmy się do pedagogizacja rodziców. W naszym przedszkolu organizowany jest również międzyprzedszkolny konkurs recytatorski.
Prowadziliśmy cyklicznie podczas każdego festynu przedszkolnego „Wymianę książek dla dzieci i dorosłych”, która cieszyła się sporym powodzeniem.
Izabela Lawrenz”