Wpisy

Zaproponuj książkę! Nowości wydawnicze z Budżetu Obywatelskiego

W tym roku – dzięki Wam, naszym Wspaniałym Czytelnikom – kupimy ponad dwa tysiące nowości wydawniczych (pierwsze nowości już są na półkach)!
 
To Wy zagłosowaliście w Budżecie Obywatelskim na projekt „2025 nowych książek do biblioteki – zakup nowości wydawniczych”. Teraz możecie sami wybrać książki, które kupimy. Możecie zdecydować, co chcecie czytać. Podajcie konkretne tytuły i autorów. Możecie to zrobić na dwa sposoby:
 
1. Na stronie internetowej biblioteka.gniezno.pl w zakładce „Zaproponuj książkę” https://biblioteka.gniezno.pl/dla-czytelnika/zaproponuj-ksiazke/
2. Stacjonarnie, przy ladach bibliotecznych – wrzucić kartkę z propozycją do naszej „bibliotecznej skarbonki” (są przy ladach w każdej bibliotecznej placówce) albo podać tytuł bibliotekarzowi.
 
Zatem – proponujcie książki, a potem szukajcie ich na półkach!
 
 
 

Dzień kolorowej skarpetki

21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa/Dzień Kolorowej Skarpetki. Data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

Celem obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw tych niezwykłych ludzi i integracja z nimi. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki niepasujące do siebie.

Aby uwrażliwić dzieci warto z nimi rozmawiać o tym, że każdy jest inny. Pomocą mogą służyć głośno czytane książki w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Zapraszamy do Filii nr 2  przy ul. Staszica 12a do wypożyczania  pozycji: „Tajemnica znikających ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej z serii „Bajki bez barier”, „Każdy jest inny, czyli dzieci z zespołem Downa są wśród nas” Dominiki Gałki z serii Przygody Fenka czy „Mallko i tata” Gustiego.

Każde dziecko może też przyjść do nas i namalować dwie różne skarpetki według wzorów zaczerpniętych z książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Wiele z nich jest jeszcze czarno-białych.  Serdecznie zapraszamy.

Apetyt na… urodę w każdym wieku!

„Apetyt na książkę” tym razem pod szyldem dbania o urodę. Klubowiczki miały okazję posłuchać ekspertki – kosmetyczki Honoraty Ficner i jej rad na temat pielęgnowania cery dojrzałej. Czego używać, czego unikać, i jak dbać o zewnętrzne piękno… od środka – to tematy, które interesują kobiety w każdym wieku. Ale każdy wiek ma swoje wymagania i potrzeby.

 

 

 

 

Królewskie Gniezno Czyta 2025 – warsztaty i spotkania

W ramach programu edukacyjnego „Królewskie  Gniezno Czyta 2025” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna odbywają się warsztaty i spotkania ukazujące tematykę milenijną poprzez książkę i literaturę. Podczas obchodów koronacyjnych pokazujemy, że w „Pierwszej Stolicy Książka się Liczy”. Opowiadamy o pierwszych królach polskich poprzez takie książki jak: „Jak w Gnieźnie królów koronowano” Jarosława Grygucia, „Królewskie życie królów” Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby, „Mały poczet królów dla dzieci przez błazna Częstośmiecha opowiedziany” Piotra Rowickiego czy „Monety królów” Roussany Alex – Nowakowskiej.   Rozpoczęliśmy warsztaty „W pracowni królewskiego skryby”  razem z  BAZĄ – Centrum Edukacji Kreatywnej.

Przed nami jeszcze wile działań skierowanych dla dzieci, rodzin, grup przedszkolnych i szkolnych.

Wzór (matematyczny) na Czwartkowe Inspiracje

12 marca był Dzień Matematyki, a dziś 14 marca Dzień Liczby Pi. Zaś 13 marca były Czwartkowe Inspiracje i kłaniając się królowej nauk daliśmy się wyjątkowo zainspirować 🔢 cyferkom 🔢, a nie – jak zazwyczaj – literkom w książkach.

Po zsumowaniu tych artystycznych działań matematycznych otrzymaliśmy kostki do gry i dobre humory rosnące wykładniczo w trakcie zabawy!

Przypominamy też wzór na Czwartkowe Inspiracje!

Czwartkowe Inspiracje = Czwartek + 16:00 + Stary Ratusz + WY!

Do zobaczenia!

Zapraszamy na Dzień Żaby

🐸🐸🐸 Kum, kum, kum, czyli mamy dla Was specjalne zaproszenie na przyszłe Czwartkowe Inspiracje.
 
Otóż w czwartek 20 marca przypada 🐸 Dzień Żaby 🐸. Ten popularny płaz w wielu kulturach jest symbolem dostatku i bogactwa. Może dlatego wskoczył też do kalendarza świąt nietypowych. Z tej okazji my też mamy nietypową propozycję – zaprosiliśmy na zajęcia wyjątkowego gościa, p. Ewelinę Tubacką – nauczycielkę i wieloletnią instruktorkę harcerską, by opowiedziała dzieciom o swojej pasji, czyli o żabach. Nasz gość od 25 lat jest miłośniczką żab, zbiera przeróżne żabie przedmioty, a swoją żabią kolekcję podarowała Muzeum Żab w Żabiej Woli (35 km od Warszawy).
 
Zapraszamy, czwartek 20 marca, godz. 16:00, Stary Ratusz. 🐸🐸🐸

Zielono mi, czyli książki w barwach wiosny

Wiosna to doskonały czas na odkrywanie nowych książek, zwłaszcza tych, które przyciągają wzrok soczystą zielenią.

Ile razy nie mogliście przypomnieć sobie tytułu, ale pamiętaliście, że okładka była zielona albo pomarańczowa ? W Filii nr 2 „Pod Sówką” przygotowaliśmy dla Was niepowtarzalną kolekcję literacką, która pozwoli Wam zanurzyć się w piękno przyrody i magię słowa pisanego.

Oferujemy bogaty wybór książek o zielonych okładkach, które nie tylko zachwycą Was swoim wyglądem, ale także przeniosą w fascynujące światy literackie.

Przyjdźcie do naszej biblioteki i odkryjcie świeże dla siebie historie.

Czekamy na Was z  półkami pełnymi książek!

 

Motylem jestem, czyli Czwartkowe Inspiracje uskrzydlone wiosną

🦋 „Gdyby nie było motyli, my byśmy je wymyślili” 🦋 – mówili poeci w wierszu Wandy Chotomskiej, a my wzięliśmy te słowa do serca i wymyśliliśmy, aby kolorowe motyle pofrunęły pod powałą Starego Ratusza.
I tak, podczas Czwartkowych Inspiracji doszło do magicznego aktu przepoczwarzenia się rolek po papierze toaletowym w barwne 🦋🦋🦋 motyle.
Te piękne owady o niezwykle finezyjnych skrzydłach zagościły w Stary Ratuszu dzięki wyobraźni naszych małych artystów.
W końcu wiosna za oknem uskrzydla jak mało co!