Wpisy

Feeria pomysłów w ferie w Wypożyczalni dla Dzieci

Ferie na półmetku – a my zaglądamy do Wypożyczalni dla Dzieci, gdzie codziennie, od poniedziałku do piątku, feriujemy (czy jest takie słowo?) z dzieciakami! A dzieciaki feriują (w tym wpisie jest takie słowo, i to aż dwa razy!) z bałwankami, Muminkami, Puchatkami i innymi fajnymi stworami!

Feeria pomysłów w ferie – to nasza dewiza! A dobra zabawa – gwarantowana! Co widać na naszej fotorelacji.

Wpadajcie do Wypożyczalni dla Dzieci (ul. Mieszka I 15) do tego piątku – czekamy o 11:00.

“Coldman” Valerjan Romanovski 3 marca odwiedzi Gniezno! Zapraszamy na spotkanie autorskie

Wyjątkowo gorąco zapraszamy na spotkanie z wyjątkowo “mroźnym” gościem – Valerjanem Romanovskim, “Coldmanem”. Niezwykły człowiek, zarówno ze względu na swoją biografię, jak i wyjątkową wytrzymałość na zimno – potwierdzoną zresztą wieloma rekordami! To morsowanie w wersji bardzo zaawansowanej!

To mrożące krew w żyłach spotkanie już 3 marca (piątek) o godz. 18:00, w Filii nr 2, przy ul. Staszica 12a.

Valerjan Romanovski to kolarz-wyczynowiec, kilkukrotny zdobywca rekordu Guinnessa w jeździe rowerem w ekstremalnych temperaturach oraz ambasador Fundacji DKMS. Pochodzący z Wilna sportowiec swoim dorobkiem i kolejnymi triumfami udowadnia, że granice ludzkiego organizmu wyznacza przede wszystkim psychika, a skrajne warunki pogodowe są przeszkodą możliwą do pokonania. Valerjan Romanovski – znany również pod pseudonimem “Coldman” – to niewątpliwy autorytet w dziedzinie mierzenia się z ograniczeniami własnego ciała, umysłu oraz wychodzenia ze strefy komfortu. Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszej książce Valerjana „Moja droga do rekordu”.

Partnerami spotkania są: Morsy Witkowo oraz Królewskie Morsy Gniezno. A poprowadzi je Waldemar Rychert.

Uwaga: podczas spotkania będzie można kupić książki Valerjana Romanovskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. #nprcz

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jackiem Drożdżem

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Zbliżenia”. Spotkanie autorskie z Jackiem Drożdżem promujące książkę „Czterdzieści lat minęło” odbędzie się 24 lutego 2023 r. o g. 17.00 w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, ul. Staszica 12a.

W roku 1979 drużyna Startu Gniezno uzyskała awans do pierwszej ligi. Wielu uważało, że był to sukces z góry skazany na porażkę, jednak nasza drużyna udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych. W roku 1980 Start Gniezno zdobył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu – jedyny medal w tej kategorii gnieźnieńskiej drużyny. Książka zawiera wspomnienia zawodników, mechaników, rodzin oraz osób mocno związanych ze Startem Gniezno w roku 1980. Eugeniusz Błaszak, Stanisław Gała, Barbara Gnarowska, Wojciech Kaczmarek, Leon Kujawski, Wojciech Pankowski, Piotr Podrzycki, Andrzej Pogorzelski, Jan Puk, Leszek Stefankiewicz, Kazimierz Wójcik to bohaterowie rozdziałów. Ta książka to unikatowy zapis ciekawostek z tamtego okresu opowiedzianych przez uczestników tamtych dni. Książka jest ilustrowana zdjęciami klubowego fotografa Zdzisława Stoltmana, większość zdjęć nie była dotychczas nigdzie publikowana. Patrząc z perspektywy wiernych fanów gnieźnieńskiej drużyny, to prawdziwy pamiętnik z tamtych lat. Książka jest wehikułem czasu, dzięki któremu poznamy, jak wykuwano na torze wielką historię Startu Gniezno. Jest to obowiązkowa lektura nie tylko kibica czerwono – czarnych, lecz każdej osoby zakochanej w speedwayu.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Buczkowski. Będzie możliwość zakupu książek i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.

Partnerem wydarzenia są Instytut Dziedzictwa Historii Sportu i Miasto Gniezno.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
#nprcz

Selfie z książką: “Trylogia Zimowej Nocy” Katherine Arden

Kolejny piątek – kolejne “selfie z książką”! Tym razem wybieramy się do Wypożyczalni dla Dzieci, a polecajka jest od Agnieszki Antosik:
“Jeżeli chcecie odnaleźć jakiekolwiek ślady zimy, ruszajcie do lasu! Jeżeli zaś chcecie poczuć prawdziwą zimę, ruszajcie do Wypożyczalni dla Dzieci po “Trylogię Zimowej Nocy” Katherine Arden. Polecam ją zawsze czytelnikom, którzy przychodzą po coś niezwykłego, a wyczuwam w nich bratnie dusze o nigdy nieuśpionym głodzie baśniowej opowieści o wspaniałych bohaterach. Wyprawa w czasy tak dawne, że jedynie dzwony cerkiewne chronią przed mocą demonów i w puszcze tak przepastne, że żadne spotkanie w nich nie dziwi – tym właśnie jest mój ulubiony retelling jednej z najbardziej znanych baśni naszych wschodnich sąsiadów. “Niedźwiedź i słowik”, “Dziewczyna z wieży” i “Zima czarownicy” – do lasu wzięłam nasze domowe egzemplarze, bo to są książki, do których wracamy raz po raz i dobrze mieć je na własność. Ale Wy znajdziecie je w Wypożyczalni dla Dzieci. O ile nikt ich już nie wypożyczył. Sprawdźcie i rezerwujcie, bo to wymarzona lektura na zimę!”
Po takiej recenzji nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać się do Biblioteki!

Kolejny dzień ferii w Wypożyczalni dla Dzieci

Mijają kolejne dni ferii w Wypożyczalni dla Dzieci. Na uczestników zajęć czekają co dzień nowe wyzwania, nowe historie i czytelnicze przygody. Tematem poniedziałkowego spotkania była Pani Zima, którą ciężko zobaczyć obecnie za oknem, ale dzieci postarały się, by wyczarować ją w Bibliotece.
 
Czas minął niezwykle szybko przy wspólnym czytaniu Baśni Grimm “Pani Zamieć”, bitwie na gazetowe śnieżki czy stęplowaniu śnieżynek. Zapraszamy do Wypożyczalni dla Dzieci codziennie przez całe ferie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00 – 12.00.

Zimowe podróże po literaturze w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Czytanie staje się coraz bardziej modne i popularne. Dlaczego by nie spędzić więc ferii z książką, tak jak to zrobili uczestnicy półkolonii ze szkół podstawowych nr 6 i 9. Podczas odwiedzin Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna dzieci dzięki wyobraźni mogły podróżować po literaturze. Udział w zajęciach pozwolił na rozwój umiejętności twórczych przy wykorzystaniu lektury. Wszystkie działania pozwoliły zaktywizować czytelników i pokazać im, że Biblioteka jest dobrym miejscem na spędzenie wolnego czasu i głośne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Kluczem otwierającym świat zabaw była książka łącząca różnorodne zainteresowania oraz pasje czytelników.

Zabawa w lepieje

W związku ogłoszonym Rokiem Wisławy Szymborskiej Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza do „Zabawy w lepieje”, czyli  tworzenia dwuwersowych, żartobliwych wierszyków na oswajanie rzeczywistości.

Lepiej to jedna z wielu ironicznych form, którą wprowadziła do literatury Wisława Szymborska, obchodząca w tym roku 100-lecie urodzin.

Poetka wprost zarażała poczuciem humoru, potrafiła żartować z wielu rzeczy. W ten sposób oswajała rzeczywistość, świat, ale też i poezję.

A jak wygląda lepiej?

 • ma dwa wersy,
 • pierwszy zaczyna się od słowa „Lepiej”. Opisujemy w nim czyn, działanie, wydarzenie, które koniecznie jest straszne, dramatyczne – będzie pełnić funkcję tzw. mniejszego zła,
 • drugi wers zaczyna się słowem „niż” lub „niźli”, opisuje coś pozornie nieszkodliwego, co w porównaniu z pierwszym wersem i tak okazuje się gorsze, straszniejsze,
 • najlepiej, gdy obie linijki lepieja zawierają po 8 sylab,
 • oba wersy się rymują.

Przykład żartobliwych wierszyków samej Mistrzyni – Wisławy Szymborskiej:

Lepiej mieć horyzont wąski,
niż zamawiać tu zakąski.

Lepiej wynieść się z osiedla,
niż tu przełknąć choćby knedla.

Lepiej nie być w żony guście,
niż jeść boczek w tej kapuście.

Zabawa przeznaczona jest dla każdego z wyobraźnią i poczuciem humoru. Zapraszamy do tworzenia wierszyków przez indywidualnych czytelników, jak i całe rodziny, grupy przedszkolne i szkolne w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Lepieje można zostawiać w naszych bibliotecznych filiach lub przesyłać na adres filia2@biblioteka.gniezno.pl

Regulamin dostępny na stronie https://biblioteka.gniezno.pl/

Regulamin „Zabawy  w lepieje”

Szczegółowe zasady konkursu:
1. Nie można używać wulgaryzmów, temat lepieja nie może dotyczyć polityki.
2. Uczestnik lub grupa przesyła, podaje jeden lepiej
3. Przesłany utwór musi być własny! Nie może naruszać praw autorskich innych osób.
4. Autor, autorzy podają nazwisko, imię i nr tel / nazwę klasy, szkoły, przedszkola
5. Przesłanie utworu jest równoczesnym wyrażeniem zgody na publikację na stronie internetowej, na portalach  Biblioteki i w mediach

Warunki konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do wszystkich osób; w przypadku osób nieletnich zgłoszenia dokonuje rodzic, opiekun, wychowawca
2. Utwory należy przesłać na adres: filia2@biblioteka.gniezno.pl lub podać w placówkach bibliotecznych
3. W temacie e-maila prosimy wpisać: “Zabawa w  lepieje”.
4. Na odpowiedzi czekamy do 05 czerwca 2023r.

 1. Uczestników nagrodzimy podczas Pikniku Bibliotecznego, który odbędzie się 24 czerwca 2023r
  6.Organizator zastrzega sobie prawo zmian w regulaminie
  7.Informacji na temat Konkursu udziela: Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD 61 426 40 54
 2. Uczestnictwo w konkursie wiąże się z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.2016r. Poz.922) w celach związanych z konkursem.

 

Fredrarki

Biblioteka literatury dziecięcej pełna jest książek, dzięki którym dzieci zapoznają się z filarami kultury, w której się wychowują. Klasyka ułatwia najmłodszym poruszanie się po symbolach, umożliwia poznanie słów, o których już nikt nie pamięta, zwyczajów, które już przeminęły.

Rok Aleksandra Fredry, związany z jego 230. rocznicą urodzin, jest doskonałą okazją do przypomnienia takich utworów, jak „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Sowa”, „Dwa koguty”, „Wieczerza z gwoździa”, „O czterech podróżnych” oraz „Wiatr i noc”.

Twórczość tego znakomitego komediopisarza, pamiętnikarza, poety stanie się motywem wiodącym zajęć bibliotecznych „Fredrarki” przeprowadzanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pomiędzy czytanymi wierszami odbędą  się zabawy tematycznie związane z przeczytanym utworem.

Pragniemy zachęcić dzieci do czytania poezji. Wskazać, ile radości może nieść lektura wierszy. Nauczyć, że poezja przede wszystkim jest znakomitą rozrywką, pozwalającą rozruszać umysł i uwolnić emocje.

Dlatego właśnie postanowiliśmy wrócić do kanonu klasyki literatury dla dzieci i zapoznać najmłodszych z utworami, które wyszły spod pióra Aleksandra Fredry.

Rozczytana Koalicja 2023 – zgłoś swój pomysł i zrealizuj go razem z Biblioteką!

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ogłasza Konkurs na realizację Inicjatyw Oddolnych w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Masz pomysł na ciekawe działanie (np. warsztat, spotkanie, wystawę czy koncert) promujący czytelnictwo?

W Konkursie mogą wziąć udział grupy o charakterze formalnym (np. stowarzyszenia, fundacje, koła), nieformalnym oraz osoby prywatne. Pomysły na działania edukacyjno-animacyjne powinny być adresowane do mieszkańców Gniezna i zostać zrealizowane w Gnieźnie w terminie pomiędzy 15 marca a 30 czerwca 2023 roku. Pula środków w Konkursie wynosi 25.500,00 zł, zaś maksymalna wartość dofinansowania jednej inicjatywy to 8.500 zł.

Czas na Twój ruch! Czekamy!

Wnioski można składać w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w formie papierowej w terminie naboru, tj. od 1 do 28 lutego 2023 r.

Szczegółowe informacje (w tym Regulamin wraz z załącznikami oraz Wniosek) do pobranie ze strony internetowej gnieźnieńskiej książnicy: www.biblioteka.gniezno.pl.

REGULAMIN
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3

Jeszcze nie jesteś przekonany? Zróbmy to Razem!

Specjalnie dla Was przeprowadzimy wkrótce bezpłatne szkolenie z wypełnienia Wniosku, a podczas realizacji inicjatywy możesz liczyć na wsparcie doświadczonej kadry Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Biorąc udział w konkursie masz realną szansę zrealizować własny pomysł na ciekawą inicjatywę skierowaną do lokalnej społeczności. To Twój wkład w rozwój biblioteki, lokalnej społeczności oraz szeroko rozumianego czytelnictwa!

Konkurs jest częścią 2-letniego projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Blisko” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Projekt ten konsekwentnie zmierza do transformacji gnieźnieńskiej książnicy w kierunku  „Trzeciego Miejsca” – przestrzeni przyjaznej mieszkańcom naszego miasta, wspierającego ich pasje, zainteresowania i przyczyniającego się do zwiększenia ich aktywności kulturalnej. Pierwszy rok realizacji projektu wypełniły przede wszystkim warsztaty oraz działania animacyjno-edukacyjne współrealizowane w ramach partnerstw z gnieźnieńskimi przedszkolami, szkołami, instytucjami kultury czy sektorem NGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.