Wpisy

Pachnące spotkanie Klubu Apetyt na Książkę

16 maja odbyło się iście aromatyczne spotkanie klubowiczek Apetytu na Książkę. W Filii nr 9 na Winiarach gościliśmy Honoratę Marciniak oraz Alicję Darul, które opowiadały o mocy smaków i zapachów natury.

Pani Honorata przybliżyła tajniki aromaterapii, rodzaje olejków eterycznych i właściwości każdego z nich. Pani Alicja natomiast opowiedziała o produktach konopnych, herbatach i suplementach.

Zapachy wypełniły wczoraj naszą Filię nr 9, a Klubowiczki jak zawsze miały wiele pytań, na które zaproszone panie udzieliły obszernych odpowiedzi.

C/Z/YTAT na weekend: “Bajki terapeutyczne”

“Wilczek odkąd pamiętał czuł się inny niż reszta jego rodziny i świata. Od pierwszych dni życia drażniło go wiele rzeczy. Bardzo nie lubił hałasu, denerwował się, gdy go ktoś dotykał, oraz bardzo źle reagował, gdy czuł na sobie czyjś wzrok. On sam także nie lubił patrzeć innym w oczy. Przez to trudno było mu zrozumieć, co oni czują. Miał też problem z rozpoznawaniem własnych emocji. Długo nie mógł nauczyć się mówić. Problemem było dla niego także wyobrażanie sobie różnych rzeczy. Nie mógł zrozumieć, jak patyk może udawać mikrofon (była to ulubiona zabawa jego siostrzyczki). Najchętniej spędzał czas samotnie, bawiąc się ulubioną kością, którą z wielką cierpliwością kręcił w kółeczko. Chętnie też układał malutkie kosteczki w równiutkie rządki. Nie lubił wychodzić z domu. Najchętniej spędzałby czas przy komputerze, ale w ten sposób jego problemy tylko się pogłębiały, bo miał coraz mniej okazji, żeby uczyć się różnych rzeczy od kolegów. Gdy pewnego dnia usłyszał od rodziców, że pójdzie do szkoły, bardzo się przestraszył i potem długo nie mógł zasnąć. Lupek bał się nieznanych mu miejsc, nowych sytuacji i w ogóle wszystkiego, z czym jeszcze nie miał do czynienia.”

“Bajki terapeutyczne… na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro. Poradnik pozytywnego myślenia, działania i odczuwania” Barbary Stańczuk to niezwykle pomocna książka dla dzieci (i dorosłych), by lepiej zrozumieć siebie, innych, swoje emocje i uczucia, a także różnice między ludźmi. Krótkie historyjki na specjalne okazje pomogą dzieciom zwalczyć lęk, nieśmiałość, uporać się z pychą, ćwiczyć cierpliwość, a historyjka, z której pochodzi powyższy cytat: poznać, zrozumieć i zaakceptować nowego autystycznego kolegę. Znajdą się tu także opowieści o tym, jak opanować kłótnie wśród rodzeństwa, kłopoty w szkole, problemy ze snem, jak przeżyć rozłąkę, śmierć bliskiej osoby, jednym słowem, jak pomóc we wszystkich troskach dzieciństwa, których każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu doświadcza.

3 odcinek podcastu “Leśne objawienia”

Na kanale Spotify możecie posłuchać już drugiego odcinka podcastu “Leśne objawienia”.

Prowadzą go: 

Agnieszka Antosik ( Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna), Szepcząca z Drzewami, autorka książki „Leśna terapia” i Włodek Naumczyk (Biblioteka Publiczna w Mieścisku). Matronat i patronat roztaczają profile/strony: Szepcząca z drzewami i Szukam w lesie. Partnerką Bibliotek w projekcie jest Fundacja PVE Dobra Energia.

Cyfrowy Plac Zabaw zaprasza co środę do Domu Sąsiedzkiego Pod Sówką

Lubicie place zabaw? My mamy również jeden w Bibliotece. Ale nie taki z huśtawkami i zjeżdżalnią, chociaż dostarczający Wam równie niezapomnianych wrażeń! W każdą środę w godzinach 12:00-17:00 zapraszamy na Cyfrowy Plac Zabaw Digital Kids prowadzony przez ZiP Zabawa i Programowanie w Domu Sąsiedzkim Pod Sówką (ul. Staszica 12a).

Wczoraj Mali Artyści tworzyli piękne prezenty dla swoich mam, z okazji zbliżającego się ich święta. W ruch poszły między innymi koraliki, długopisy 3D, gwoździe, zamieniając tworzywo w kwiaty i laurki dla mam. I chociaż tematyka zmieniać się będzie stosownie do okoliczności, u nas zawsze jest wesoło, artystycznie i kreatywnie! Zapraszamy w najbliższą środę do Domu Sąsiedzkiego Pod Sówką.

Biblioteka łączy ludzi, czyli goście, goście z Pleszewa i Gołuchowa

To był bardzo miły dzień pod szyldem „Goście, goście”.

Gościliśmy bowiem dwie biblioteki z regionu i kilka innych instytucji: Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie i Bibliotekę Publiczną Gminy Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury Zamek, Gołuchowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz KGW Szkudła. To instytucje realizujące projekty w programie BLISKO Narodowego Centrum Kultury, polegającym miedzy innymi na sieciowaniu instytucji kultury. A i nam blisko do BLISKO – bo sami przez dwa ostatnie lata uczestniczyliśmy w programie pod hasłem- “Rozczytana Koalicja”.

Blisko nam też do obydwu wielkopolskich bibliotek, nie tylko geograficznie. Takie wyjazdy studyjne to cenne dwustronne spotkanie branżowe. Rok temu zresztą gościliśmy się w Pleszewie, teraz przyszedł czas na rewizytę. Staraliśmy się przedstawić koleżankom i kolegom po fachu z jak najlepszej strony: pokrótce przedstawiliśmy swoją działalność oraz dwie ciekawe inicjatywy: usługę Książka na telefon oparta na współpracy z grupą wolontariuszy „Książkowa Brać” oraz Dom Sąsiedzki pod Sówką.

Nasi goście posłuchali też o Digital Kids, cyfrowej świetlicy, którą prowadzi dla naszych czytelników @ZiP Zabawa i Programowanie. Wybraliśmy się też między regały – goście obejrzeli Filię nr 2 i zwiedzili dwie aktualne wystawy.

A potem były już tylko słodkie rozmowy w kuluarach. Bardzo lubimy taką giełdę wymiany informacji i… inspiracji. W pewnych sprawach, nikt tak nie zrozumie bibliotekarza jak… drugi bibliotekarz.

Naszym gościom serdecznie dziękujemy za odwiedziny i… do zobaczenia!

Galeria Czytających Dzieciaków

Przed nami XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. W związku z tym wydarzeniem zapraszamy rodziców i dzieci oraz przedszkola i szkoły do zabawy. Chcemy stworzyć na stronie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Galerię Czytających Dzieciaków”. Prosimy o przesłanie do końca maja zdjęć dzieci podczas czytania książki na adres filia2@biblioteka.gniezno.pl
 
Wysłanie zdjęcia wiążę się ze zgodą na jego opublikowanie przez bibliotekę.

„Biblioteka – miejsce na czasie”

Organizowany w Polsce od 21 lat Tydzień Bibliotek tym razem przebiegał pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”.  To hasło w  prosty sposób wskazuje na pewną wyjątkowość biblioteki jako instytucji kultury, bo jest to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych.

Nie inaczej było w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.

Motywem przewodnim zajęć, warsztatów i spotkań w Filii nr 2 oraz w Domu Sąsiedzkim Pod  Sówką była książka „Wypożyczalnia skrzydeł” Iwony Pietrzak-Płachty oraz Matyldy Koneckiej czytana w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. 

Była to swoista laurka złożona czytelnikom, książkom, bibliotekom i bibliotekarzom, czyli wszystkim i wszystkiemu, co jest związane z literaturą. „Bo każda książka to skrzydła które niosą nas do innych światów, w dodatku światów, które sobie sami wybieramy.”

Biblioteka gościła podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie

Biblioteka to miejsce na czasie. A każdy chce być na czasie! Co wtorek emeryci z Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie, z szerokimi uśmiechami witają nasze bibliotekarki, które zawsze chętnie wpadają z wizytą, by poczytać pensjonariuszom i chwilkę pogawędzić. W tygodniu bibliotek postanowiliśmy odwdzięczyć się za gościnność, zapraszając słuchaczy w swoje skromne progi. Przy kawie i cieście (które własnymi, zdolnymi rączkami wytworzyła żeńska część załogi z Biblioteki Głównej) wysłuchaliśmy tym razem gnieźnieńskich legend. Oprócz znajomych głosów bibliotekarek, podopieczni DPS mieli również szansę usłyszeć „Legendę o zaklętej księżniczce i zamku gnieźnieńskim” (z tomiku „Legendy gnieźnieńskie”, który opracowała Danuta Szulczyńska) w brawurowym wykonaniu samego Pana Dyrektora. Swój udział miała również gospodyni tego spotkania- pani kierownik Dorota Błażejewska. Oprowadziła gości po wypożyczalni i opowiedziała o tym, co w ostatnich latach zmieniło się w naszej instytucji. Nie zabrakło również wspomnień dotyczących emerytowanych pracowników oraz dawnych filii Biblioteki. Za to pełne śmiechu i nostalgii spotkanie dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Dziecięce Królewskie Zamki Marzeń można podziwiać na Staszica

Bajkowość, kolorystyka, a przede wszystkim samodzielność wykonanej pracy wpłynęła na ostateczną decyzję Jury konkursu plastycznego “Zamki Wielkopolski-projekt królewskiego zamku marzeń” zorganizowanego przez Przedszkole nr 8 “Mali Polanie” w Gnieźnie.

Na konkurs wpłynęło 31 prac. Jury nagrodziło 6 z nich:
I miejsce Jakub Janusz
II miejsce Rozalia Nowak
III miejsce Aleksandra Sawikowska
Wyróżnienie Bartosz Michalak
Wyróżnienie Nela Turtoń
Nagroda Specjalna Dyrektora Biblioteki Miasta Gniezna Melania Więckowska.
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. Wszystkie konkursowe prace można oglądać w bibliotece przy ul. Staszica 12a.