Wpisy

Pomocna dłoń… z chochlą w ręce!

Wszędzie wokół unosi się korzenny zapach pierniczków, ale nie w… Japonii. A taką małą Japonię wyczarowała dla nas restauracja makaroNOVA… za sprawą japońskiej kuchni i zupy ramen 🍜🍜🍜. To właśnie ten kultowy rozgrzewający rosół z jajkiem poznawali – od najsmaczniejszej strony – uczestnicy spotkania z naszego cyklu „Pomocna dłoń”. Tym razem była to „Pomocna dłoń… z chochlą w ręku!”. A tę dzierżył w dłoni kucharz Dawid Wrzesiński. To on wprowadził uczestników spotkania w tajniki japońskiej kuchni i jej kluczowych składników: grzybów shiitake, pasty miso, naruto, wodorostów, alg, makaronów alkalicznych i wielu innych przypraw.

Mogliśmy nie tylko obserwować kuchnię od… kuchni, ale też zobaczyć wielki 40 kg krąg dwuletniego sera Parmigiano Reggiano. To było wyjątkowo smakowite ucztowanie, tzn. spotkanieJ.

„Pomocna dłoń” to wydarzenie realizowane w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2022” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Świąteczne drzewko DIY, czyli Środowe inspiracje

Choinki przyszedł czas!

A czy Wasze drzewko już ubrane? Jeśli nie, to może zainspirują Was… Środowe inspiracje.

Tym razem na środowych zajęciach w Wypożyczalni dla Dzieci mali artyści tworzyli papierowo-piórkowe świąteczne drzewka oraz stroiki z papierowych rolek. Takie własnoręcznie wykonane ozdoby są najwspanialsze, chyba się zgodzicie?

A po pracach ręcznych – mały “Twisterowy” relaksik!

Bajkopomagajki w świątecznym nastroju

Za nami już ostatnie w tym roku spotkanie Klubu ,,Bajkopomagajki” Książki dla Dzieci i Rodziców. Świąteczna atmosfera zagościła wśród uczestników popołudniowego warsztatu, a to wszystko dzięki bohaterce opowieści Barbary Supeł ,,Jadzia Pętelka piecze pierniki”. To historia nie tylko o Jadzi, ale o całej rodzinie Jadzi, która pieczołowicie przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Każdy ma przydzielone zadanie: mama z synem robi ozdoby, a Jadzia z tatą piecze pierniki. Każda z tych czynności wymaga wielu umiejętności, a zwłaszcza cierpliwości. Pomimo, że pierniki nie są idealne to najważniejsze w całym ferworze przygotowań świątecznych jest wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym.

Na spotkaniu, zamiast pierników, dzięki partnerowi klubu BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej, uczestnicy stworzyli kolorowe i pachnące cynamonem i świątecznymi przyprawami slimy. To nie był jednak koniec kreatywności.

Na zakończenie powstały bombkowe zawieszki na choinki, a to wszystko po to, aby uczestnicy pamiętali również o chwilach spędzonych w tym roku razem na warsztatach w bibliotece. To była prawdziwa lekcja cierpliwości w świątecznym stylu!

Na kolejne spotkanie zapraszamy już w styczniu. Życzymy Wam zdrowych i rodzinnych Świąt!

Rok Dobrych Poniedziałków

To już rok, odkąd zainicjowana została idea Dobrych Poniedziałków! Rocznicowy Krąg Kobiet okazał się okazją do spięcia klamrą tego cyklu spotkań – nie tylko przez wzgląd na tematykę, ale i kameralny charakter spotkania. Dokładnie jak rok temu, tak i w ten pierwszy poniedziałek miesiąca trzy kobiety spotkały się, by porozmawiać o specyfice czasu świętowania. Było to chwilowe odejście od cyklu zajęć poświęconych pracy z archetypami i mitami przeżywanymi osobiście. Już w styczniu, w pierwszy Dobry Poniedziałek tego miesiąca, powrót do tej tematyki. Towarzyszyć będzie tym spotkaniom nowe światło – woskowa świeca podarowana przez jedną ze stałych uczestniczek Kręgu staje się ogarkiem, ilustrującym długie godziny, podczas których jej światło towarzyszyło uczestniczkom. Termin kolejnego spotkania Kręgu Kobiet to 8 stycznia.

 

Czytać jak… żużlowiec – spotkanie z Norbertem Krakowiakiem

Dziś w naszej bibliotece mieliśmy wyjątkowego gościa – znanego żużlowca Norberta Krakowiaka (Norbert Krakowiak-fanpage), obecnie zawodnika drużyny Cellfast Wilki Krosno. To młody, bardzo zdolny i utytułowany zawodnik, a przy okazji… zapalony czytelnik.

I właśnie o swoich życiowych pasjach – sportowych i pozasportowych opowiedział dziś uczniom Szkoła Podstawowa nr 6 im.H.Sienkiewicza w Gnieźnie. A od pasji wszystko się zaczyna, ale na tym nie może się skończyć, bo by zostać zawodowym sportowcem – jak opowiedział Norbert – trzeba przede wszystkim ogromnej pracy… także nad swoim charakterem.

Norbert Krakowiak opowiedział o swoich wczesnych początkach (zaczął karierę w szkółce żużlowej w Gnieźnie w wieku 9 lat, z kolei w wieku 15 lat zrobił licencję), o kolejnych drużynach, o tym, jak wygląda codzienne życie sportowca i czemu wiele czasu spędza na walizkach i… szukaniu sponsorów. O stroju żużlowca, o motocyklach, diecie sportowej, o urazach i kontuzjach, o pracy z psychologiem sportowym i o… lekturach! Bo nasz gość to zapalony czytelnik – czyta i ma w domu całkiem sporą biblioteczkę. Jak zdradził, uwielbia “mazać” po ksiażkach, więc kupuje własne. Naszym małym czytelnikom polecił biografie i autobiografie sportowców – nie tylko żużlowców, ale też skoczków – bo sam je namiętnie czyta. Przede wszystkim jednak lubi książki z psychologii – nie tylko dlatego, że studiuje ten kierunek, ale w ogóle jest to dziedzina, która go fascynuje! Z kolei z literatury dziecięcej wraca często do Małego Księcia – swojej ulubionej książki z czasów dzieciństwa, w której – jak zaznaczył – jest wiele mądrości.

Okazało się, że wśród małej publiczności co drugą osobę cechuje dziennikarski nerw, bo dzieci pytały Norberta dosłownie o wszystko – i o ceny motocykla, o ulubiony posiłek i napój, imiona psów i ulubiony tor żużlowy. Wszystkie pytania doczekały się wyczerpujących odpowiedzi, a potem przyszedł czas na sesję fotograficzną. Nasz gość dzielnie pozował na naszej bibliotecznej ściance – bo zdjęcia z fanami to też część pracy profesjonalnych sportowców. Trzeba przyznać, że Norbert okazał się nie tylko osobą cierpliwą, ale też bardzo sympatyczną, życzliwą i wyjatkowo ujmującą! Życzymy mu wielu sukcesów w nowym sezonie!

Spotkanie z Norbertem Krakowiakiem odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Pracownia Św. Mikołaja

Święta zbliżają się wielkimi krokami… A to piękny, magiczny czas pachnący piernikami i choinką.  Zapraszamy dzieci w magiczną Mikołajkową podróż, gdzie rzeczy możliwe będzie można zrobić od ręki, a cuda zajmą trochę czasu.

W Filii nr 2  „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna swoje  podwoje otwiera   Pracownia św. Mikołaja. Każdy mały i duży czytelnik może  poznać bożonarodzeniowe tradycje czytając   świąteczne opowieści w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

W trakcie wizyty w bibliotece  jest  możliwość własnoręcznego wykonania choinkowych  ozdób.

Najmłodszych zapraszamy po odbiór specjalnego Mikołajkowego Certyfikatu. Zaszczytny tytuł  Mądrego Dziecka otrzymają Ci, którzy często odwiedzają bibliotekę, wypożyczają i czytają książki.

Zapraszamy do Pracowni św. Mikołaja codziennie w godzinach otwarcia filii.

“Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć” – spotkanie z poezją

“Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć” – czytelniczy grudzień zaczęliśmy od spotkania wokół antologii wydanej pod tym właśnie tytułem (przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich O/Wlkp. i Zeszyty Poetyckie).

To zbiór blisko dwudziestu utworów wielkopolskich poetów i poetek, będący wyrazem solidarności z okupowanym sąsiadem. Antologia jest dwujęzyczna – teksty są zarówno po polsku, jak i przełożone na język ukraiński (przez Swietłanę Bresławską oraz Bogdanę Buczkowską).

Spotkanie poprowadzili redaktorzy publikacji: Łucja Dudzińska (prezes zarządu SPP) oraz Dawid Jung (wiceprezes).

 

Najsłynniejsza polska pięciolatka ma już 15 lat!

Basia gości w polskich bibliotekach  już od 15 lat! Oznacza to, że jej pierwsi czytelnicy i czytelniczki są już pełnoletni! Jednak w uniwersum Basi – bohaterka nie dorasta – wciąż ma pięć lat, a tematy poruszane w książkach są niezmiennie aktualne, zgodne z dziecięcymi zainteresowaniami i odpowiadają na potrzeby współczesnych przedszkolaków. Stworzona przez Zofię Stanecką i  sportretowana przez Mariannę Oklejak, Basia wspiera oraz bawi dzieci i… ich rodziców. Seria od lat cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem.

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna co roku obchodzimy imieniny Basi Pasiastej. Tym razem celebrowaliśmy również rocznicę powstania opowieści.

Z tej okazji otrzymaliśmy prezent z Wydawnictwa HarperCollins Polska w postaci nowych przygód Basi: „Basia. Wielka księga psów i kotów” oraz „Basia i nocowanka”z entuzjazmem przyjętych przez dzieci z przedszkoli nr 8 i 12 i głośno czytanych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Przy wsparciu BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej zostały przeprowadzone zabawy z paskami.  Dlaczego paski? Otóż Basia bardzo lubi ten wzór i najczęściej chodzi ubrana w takie właśnie, pasiaste sukienki i bluzeczki. Nosi pasiaste ubrania o każdej porze roku.

Uroczystość uświetniły  zabawy taneczne i integracyjne Basiowe tańce-łamańce. Przedszkolaki mogły się także wykazać swoim refleksem i wiedzą podczas rozwiązywania zagadek.

Czy dzieciom podobała się zabawa? Wystarczy spojrzeć na wszystkie uśmiechnięte buzie i zachwycone oczka – one mówią same za siebie.

 

Ciocia Jadzia w PRL-u oraz w… Gnieźnie

Ależ to była podróż! Ciocia Jadzia odwiedziła dziś Gniezno, dokładnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie, a potem wspólnie z dziećmi wybrała się w podróż… w czasie – do czasów PRL-u!
 
To właśnie ta epoka szarzyzny i niedoborów, saturatorów i autobusów-ogórków oraz sukienek szytych z tetrowych pieluszek rozpaliła wyobraźnię dzieciaków. Okazało się, że nowa część Cioci Jadzi, napisana i zilustrowana przez Elizę Piotrowską, jest kopalnią anegdot, pomysłów racjonalizatorskich i niewiarygodnych wręcz historii. Bo przecież trudno sobie wyobrazić, że kiedyś zamiast sms-ów, dzwoniło się z budki telefonicznej czy że telewizory były tak „grube”, iż można było na nich postawić wazonik i nakryć obrusikiem.
 
Eliza Piotrowska to pisarka uwielbiana przez dzieci, czego dziś znowu dostała liczne dowody. Publiczność była wyjątkowo aktywna i zasypywała autorkę pytaniami. Nic dziwnego, że pani Eliza zawsze jest gotowa przelecieć ocean, by spotkać się z małymi czytelnikami (pisarka mieszka w Brazylii). Jak zdradziła, pierwszą książkę napisała w wieku 4 lata; do dziś pamięta też najlepszy prezent pod choinkę – pachnącą pomarańczę (było to właśnie w epoce PRL-u) i że ma na koncie… UWAGA! 230 książek! Okazało się również, że na widowni zasiadł całkiem spory pisarki narybek, bo kilka osób pochwaliło się swoimi własnymi książkami (póki co publikowanymi w zeszytach).
 
Spotkanie z Elizą Piotrowską odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.