Wpisy

Wszystko zaczyna się od kropki, czyli Czwartkowe Inspiracje w kropki

Wszystko zaczyna się od… kropki na papierze. A przynajmniej wszystko w „Tygodniu z Kropką”. Wczorajsze Czwartkowe Inspiracje spędziliśmy zakropkowani. Kropki w różnych kolorach i rozmiarach królowały nie tylko w książce „Kropka” Petera H. Reynoldsa, ale też na kartkach naszych małych artystów. Okazało się, że z kropek można stworzyć niezwykłe geometryczne dziełka sztuki.

„Czwartkowe Inspiracje” są realizowane w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Włącz ciekawość: spotkanie z Martyną F. Zachorską – O feminatywach z Panią od Feminatywów

Cała prawda o feminatywach! Jak to z nimi jest: to wymysł współczesnych feministek czy językowa tradycja, o której zapomnieliśmy? Skąd tyle zamieszania wokół kobiecych nazw zawodów? Kogo tak właściwie drażnią i dlaczego obrosły tyloma mitami?

Martyna F. Zachorska, językoznawczyni znana jako Pani od Feminatywów, pokazuje, jak język – zwyczaje językowe, przysłowia czy potoczne zwroty – buduje obraz naszego świata, w tym nasze postrzeganie kobiet, płci czy ciała. Pisze też o tym, jak polszczyzna radzi sobie z opisywaniem seksualności, zwłaszcza kobiecej, czy niebinarności. A co więcej, autorka nie boi się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki internetu, czyli do manosfery, w której redpillowcy rozprawiają o tym, jak feministki represjonują białych mężczyzn.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wstęp wolny

Spotkanie z Vincentem V. Severskim / XIV PRETEKSTY

Emocje na pretekstowych spotkaniach siegają zenitu – tak było na spotkaniu z Włodzimierzem Sokołowskim, znanym czytelnikom pod nazwiskiem Vincent V. Severski. Autor dał się poznać gnieźnieńskim czytelnikom jako niesamowity gawędziarz, zrywając ze stereotypem skrytego i zamkniętego w sobie “tajniaka”.
Nie zabrakło świetnych historii, ale także odrobiny refleksji. Patriotyzm, stosunki międzyludzkie, lojalność – te tematy przewijały się w trakcie rozmowy najczęściej. O tym wszystkim były oficer wywiadu opowiadał z zaskakującą wrażliwością. Spotkanie z pewnością zadowoliło wszystkich fanów autora, ponieważ – tak samo jak powieści Severskiego – było niezwykle emocjonujące.

Spotkanie odbyło się w ramach XIV Festiwalu Literackiego Preteksty. Festiwal Literacki „Preteksty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Promocja czytelnictwa”).

Cudawianki, czyli zapraszamy na koncert między regałami

„Scena między regałami”, czyli nasza biblioteczna sala koncertowa, znowu zagra. A dokładniej – zaśpiewa, bo tym razem zapraszamy na koncert białego śpiewu zespołu Cudawianki. „Przestrzeń i Czas” – taki tytuł będzie miał ten niezwykły

“Cudawianki śpiewają razem z potrzeby dobrego spędzenia czasu. To jest główna idea funkcjonowania tego zespołu, która stanowi też najistotniejsze kryterium doboru repertuaru. Nie jest to więc zespół regionalny, choć zajmuje się śpiewaniem ludowym. Co usłyszycie zatem na koncercie? Cuda wianki! Czeka Was podróż w Czasie i Przestrzeni. Czas – wyznaczony rytmem natury, agrarny przepływ, którego godziny wybijają rytuały. Z racji, że koncert w porze jesiennej, nie oczekujmy kolędowania, choć… nigdy nic nie wiadomo. Przestrzeń – nieograniczona! Wszędzie tam, gdzie świętuje się i żyje, rozbrzmiewały dawniej pieśni. Usłyszycie więc te bliskie naszego regionu i od niego dalekie. Pieśni krain zimnych i gorących. Wszystkie wyśpiewane pełnymi głosami, z głębi naturalnych rezonatorów ciał, bez sztucznego wzmocnienia, bez mikrofonów i wzmacniaczy, bo koncert ten będzie efektem radochy kilku gnieźnianek, które znalazły sobie przestrzeń i czas, by bez skrępowania się wykrzyczeć. Śpiewokrzyk – biały śpiew – podróż przez krainy i czasy – Cudawianki zapraszają!”

UWAGA: wstęp wolny!

 

 

XIV Festiwal Literacki Preteksty za nami.

To było pięć dni, a właściwie gorących wieczorów, z literaturą w Gnieźnie. Za nami wyjątkowo upalny, ale i udany XIV Festiwal Literacki „Preteksty”.

Ten „Pretekstowy” maraton zaczęliśmy od spotkania dla dzieci z Sylwią Błach w Domu Sąsiedzkim pod Sówką. Wspólnie z małymi pomocnikami Autorce udało się poskromić potwory i upiory, które rozpanoszyły się w jej książce. Wieczór tego dnia należał już do dorosłej fantastyki i Andrzeja Pilipiuka. Cięty dowcip i zabawne anegdoty z życia pisarza obarczonego kredytem zostawiły słuchaczy z uśmiechem na ustach.
Czwartek, czyli drugi dzień „Pretekstów”, zaczęliśmy od frekwencyjnego szturmu na Aulę Medyka. Spotkanie przy pełnej sali z autorkami – Elżbietą Urbaniak i Elżbietą Kowalską-Śmielecką udowodniło po raz kolejny, że gnieźnianie lubią opowieści o historii swojego miasta, w tym przypadku o dawnym życiu kupieckim ulicy Chrobrego. Dzień zakończyło spotkanie z Vincentem Severskim, pisarzem literatury sensacyjnej i byłym agentem wywiadu. Autor swoim niezwykłym głosem i niezwykłymi opowieściami zza szpiegowskich kulis skutecznie zachęcił do lektury książek z dreszczykiem.
Kolejny dzień zaczęliśmy od długo oczekiwanego spotkania z Anną Dziewit-Meller. Na tę feministyczną w duchu rozmowę wiele czytelniczek czekało od dawna. Wieczór zakończył się w plenerze, czyli w Latarni na Wenei, gdzie najpierw obserwowaliśmy slamowe zmagania, którym patronował Francois Rabelais, a podbił to muzycznym i literackim ładunkiem Smutny Tuńczyk.
Festiwalową sobotę rozpoczęła zaś Joanna Jax. Pod tym pseudonimem tworzy popularna i pracowita pisarka, która kupiła publiczność „Pretekstów” swoją barwną i soczystą opowieścią o tym, jak to jest porzucić pracę w korporacji i pisać, pisać, pisać oraz jeździć, jeździć, jeździć na setkę spotkań autorskich rocznie. Czwarty dzień uwieńczyło spotkanie z Wojciechem Jagielskim, niekwestionowaną gwiazdą Festiwalu – reporterem i korespondentem wojennym (choć autor, jak się dowiedzieliśmy, tego określenia nie lubi). Bogactwo doświadczeń, mądrość i wyważone, acz przenikliwe opinie o świecie zostawiły zapewne słuchaczy z wieloma tematami do rozmyślań.
Niedziela, ostatni dzień głównej części „Pretekstów”, obfitowała w wydarzenia. Popołudnie rozpoczęło się od spotkania z gnieźnieńską pisarką Irminą Kosmalą, która w przyjacielskim gronie, opowiedziała m.in. o swojej nowej książce. Równie sympatycznie przebiegło kolejne spotkanie, choć jego bohater – Wojciech Chmielarz – pisze głównie kryminały. Ciekawie było posłuchać o pisarskich początkach, warsztacie twórczym, czy ekranizacjach popularnych książek pana Wojciecha.
Tradycyjnie już „Preteksty” zakończył Teatr Wszelki Wypadek. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Kujawski, w monodramie, zaprezentował miniaturę sceniczną „O szkodliwości tytoniu”. To gorzko-komiczny monolog męża-pantoflarza wymierzony we władczą żonę, ale i własną bezradność oraz uległość charakteru. Tomasz Kujawski od lat przypomina gnieźnieńskiej publiczności klasykę, zawsze z powodzeniem, oklaskiwany przez oddane grono miłośników tego Teatru.
Ostatnim akordem XIV Festiwalu „Preteksty” będzie Turniej Książkożerców, ale to wydarzenie jego organizator, czyli Klub Dyskusji o Książce, szykuje na początek października. Jedno możemy zagwarantować, wtedy powinno być już chłodniej. Miejmy taką nadzieję – a jeśli nie, to nie chowajcie jeszcze do szuflad wachlarzy (tak pomocnych na zakończonych właśnie „Pretekstach”). Zatem, do zobaczenia w październiku oraz za ROK!

Festiwal Literacki „Preteksty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Promocja czytelnictwa”).

 

„Składy kupieckie i zakłady rzemieślnicze przy głównej ulicy w Gnieźnie w świetle lokalnej prasy z lat 1919-1939” – spotkanie z dr Elżbietą Urbaniak i Elżbietą Kowalską-Śmielecką

Jeśli widzieliście wczoraj tłumy zmierzające w kierunku gnieźnieńskiego „medyka”, to zapewne mijaliście gości, którzy licznie i chętnie przybyli na spotkanie z dr Elżbietą Urbaniak oraz Elżbietą Kowalską – autorkami publikacji „Składy Kupieckie i zakłady rzemieślnicze przy „pryncypialnej” ulicy w Gnieźnie w świetle lokalnej prasy z lat 1919-1939.” Co kupowali gnieźnianie? Od kogo? I jak sprzedawca zachęcał do zakupów sto lat temu? Osoby obecne na spotkaniu już wiedzą. A jeszcze więcej dowiedzą się z książek, które wydawca – Wielkopolska Izba Gospodarcza – sprezentowała publiczności.

Dziękujemy za olbrzymią wprost frekwencję na tym spotkaniu – jednym z najważniejszych, bo dotyczącym Gniezna. Spotkanie odbyło się w ramach XIV Festiwalu Literackiego Preteksty. Festiwal Literacki „Preteksty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Promocja czytelnictwa”).

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem

Pierwszy dzień XIV festiwalu literackiego Preteksty zwieńczyło spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem – Wielkim Grafomanem i prawdziwą gwiazdą polskiej fantastyki.
Podczas spotkania autor z rozbrajającą szczerością opowiadał o tym, jak polski pisarz żyje, pracuje i z czego spłaca kredyt. Pełne humoru i anegdot spotkanie wprowadziło nas w festiwalowy nastrój, dlatego już dziś zapraszamy na kolejne spotkania. Jak to na pretekstach bywa – zupełnie inne, ale nie mniej ciekawe.
Festiwal Literacki „Preteksty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Promocja czytelnictwa”).

 

Czwartkowe Inspiracje zainspirowane… #kamyczkami

Pierwsze Czwartkowe Inspiracje za nami. A tematem były modne od jakiegoś czasu #kamyczki. To akcja polegająca na puszczaniu w świat ozdabianych własnoręcznymi malunkami kolorowych kamyków, a potem śledzenie ich wojaży na fejsbukowych grupach.

Nasi mali artyści wczoraj dołożyli swoje… kamyczki do tego kamyczkowego pospolitego ruszenia, inspirując się wakacyjnymi wyjazdami górskimi. Trzeba przyznać, że ta zabawa daje dużo frajdy i wciąga!

„Czwartkowe Inspiracje” są częścią projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Pierwsze spotkanie Biblioteki Pokoleń

BIBLIOTEKA POKOLEŃ

Możliwość wspólnego spędzania czasu, integracja i aktywizacja seniorów, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie zainteresowań – to cele, jakie postawiła sobie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
Seniorzy, chętnie zrzeszający się w gronie własnych rówieśników, potrzebują także kontaktu z młodszymi, wspólnych rozmów i działań. Takie relacje są niezwykle ważne dla obu stron. Dzięki nim osoby starsze czują się potrzebne, zdrowsze i mają więcej motywacji do działania. Młodsze pokolenia natomiast mogą czerpać z doświadczenia seniorów i bezcennej życiowej mądrości. Łącznikiem pokoleniowym niewątpliwie jest dziedzictwo kulturowe ziemi gnieźnieńskiej. Wychodząc z tego założenia, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała program łączący działania dla seniorów i dla dzieci pt. „Biblioteka Pokoleń” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
W jego ramach odbyły się warsztaty w Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich zapoznające seniorów z gwarą gnieźnieńską poprzez literaturę zgromadzoną w bibliotece.
Kolejne spotkania w szkołach, przedszkolach przed nami.
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Głosujemy w Budżecie Obywatelskim na zakup nowości do biblioteki – Projekty nr 2 (Projekty Małe)

UWAGA! Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2025. Mieszkańcy Gniezna mogą sami zdecydować o przeznaczeniu części miejskiego budżetu.

🗳️🗳️🗳️

A że spora część mieszkańców to Wy – nasi Czytelnicy – to spieszymy z ważną informacją. Wśród Projektów Małych znajduje się projekt nr 2 –„2025 książek do Biblioteki – zakup nowości wydawniczych”. Projekt ten złożyła grupa Czytelników Biblioteki.

📚📚📚

Polega on na zakupie ok. 2 tysięcy nowości książkowych przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych czytelników. Projekt pozwoli na zakup nowych książek dla młodzieży, dla dzieci, dla dorosłych, dla seniorów – dla wszystkich i dla każdego. Dla Ciebie!

Nowe książki w księgarniach są coraz droższe, dlatego tak ważne jest, by w bibliotekach były nowości wydawnicze. By na bibliotecznych półkach można znaleźć to, co widzicie w witrynach księgarni.

Urny znajdziecie w kilku miejscach w mieście, w tym dwóch bibliotekach – przy ul. Staszica 12a oraz w naszej bibliotece na Winiarach (SP nr 10). Można też zagłosować drogą elektroniczną – więcej informacji w zakładce budżet obywatelski na stronie gniezno.eu.

📚📚📚

Pamiętajcie – jeden Wasz głos może mieć wartość 2025 nowych książek! Gorących, świeżych nowości wydawniczych!

Głosujemy: Projekty Małe, wpisujemy 2.