373456517_998815067988434_120666872419078671_n

Włącz ciekawość: Tajemnice majątków ziemskich okolic Gniezna

Zapraszamy na spotkanie z Karolem Soberskim 15 września 2023 rok. o godz. 18:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, w ramach cyklu: Włącz ciekawość (9. Festiwal Fyrtel).

W trakcie spotkania Karol Soberski zabierze uczestników w świat, który przestał istnieć 1 września 1939 roku… W świat ziemiaństwa okolic Gniezna, świat niezwykłych postaci, ważnych dla naszego regionu, dzisiaj zapomnianych; świat ważnych wydarzeń dla regionu z okresu międzywojennego, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta; świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30.; świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami… Nie zabraknie też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją okolic Gniezna w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy… Na koniec porozmawiamy też o tym, co dziś wiemy o ziemiaństwie w powiecie gnieźnieńskim i dlaczego tak mało mówi się o historii pałaców i dworów w naszym regionie… A wszystko to będzie ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego. Przeniesiemy się w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów…”

Wstęp na spotkanie wolny.

Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content