_DSC0265

„Wiersze, że aż strach?” – spotkanie autorskie z Małgorzatą Strzałkowską 

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przybyła do Szkoły Podstawowej nr 9 Małgorzata Strzałkowska – ikona polskiej literatury dla dzieci. Poetka, prozaiczka, twórczyni unikatowych ilustracji – autorka popularnych i wielokrotnie nagradzanych książek, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Wiersz Strzałkowskiej „Piosenka dżdżownicy”, którym zadebiutowała w „Świerszczyku” w 1987 r., otworzył nowy rozdział w poezji dla dzieci. Wiersze i opowiadania  autorki znajdują się w podręcznikach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w zabawach językiem polskim.
Dzieci z pełnym zaangażowaniem i zrozumieniem słuchały wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Łamańce językowe sprawiły im mnóstwo frajdy i radości. Wszyscy mieliśmy okazję przekonać się, że twórczość pisarki to doskonała gimnastyka buzi i języka.

Autorka zapoznała dzieci z książką „Wiersze, że aż strach”, która to, jak tytuł wskazuje, mówi o strachu. Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi. Lubią też obłaskawiać strach, a pozycja Małgorzaty Strzałkowskiej mająca przy okazji zapewniania rozrywki – funkcję terapeutyczną – na pewno im w tym pomoże.
Wiersze, że aż strach!
Małgorzaty Strzałkowskiej zdobyły w 2003 r. Nagrodę Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (statuetkę Koziołka Matołka) przyznawana przez fundację Książka dla Dziecka.

Całe spotkanie stanowiło doskonałą zabawę edukacyjną dla uczniów.

Zachęcamy do wypożyczania książek Małgorzaty Strzałkowskiej w naszej bibliotece oraz czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content