IMG_8902

“Wieczór na Fyrtlu” podsumował kulturalny sezon w Gnieźnie

Nie było to ostatnie wydarzenie 9. Festiwalu Fyrtel, ale na pewno kulminacyjne.
W sobotę ludzie gnieźnieńskiej kultury zgromadzili się na Wieczorze na Fyrtlu. Uroczysta Gala w Teatrze im. A. Fredry była ukoronowaniem ubiegłego sezonu kulturalnego – swego rodzaju podsumowaniem i nagrodzeniem tych, którzy miejską kulturę użyźniają od lat, na różnych jej polach.
Instytucje i stowarzyszenia działające w miejskiej kulturze – Teatr im. A Fredry, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Stowarzyszenie Ośla Ławka prowadzące Latarnie na Wenei, Centrum Kultury Scena do Dziwna, Krytyka Polityczna Klub w Gnieźnie oraz organizator wydarzenia Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna – podsumowały najważniejsze przedsięwzięcia ubiegłego roku – opowiedziały o swoich najważniejszych działaniach kulturalnych, artystycznych oraz inwestycyjnych.
Gala Wieczór na Fyrtlu była też okazją do uhonorowania tych, którzy aktywnie i od lat działają na niwie kulturalnej Gniezna. W tym roku Medale Koronacyjne z rąk prezydenta Tomasza Budasza odebrały: Joanna Gronikowska – prowadząca przez lata Czytelnię na Piętrze przy I LO w Gnieźnie oraz Anna Kurzeja-Pluta – oraz polonistka z II LO w Gnieźnie, animująca liczne wydarzenia okołoliterackie. Medale Jubileuszowe otrzymali uznani i nagradzani fotograficy – Dawid Stube i Waldemar Stube.
Gala Fyrtla nazywana jest też Galą „Królika”, bo właśnie podczas niej corocznie wręczane jest najważniejsze wyróżnienie – Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna. Statuetkę „Królika” otrzymał w tym roku poeta, fotograf, wykładowca akademicki Krzysztof Szymoniak. Ja powiedział sam laureat w podziękowaniach, ma w życiu dwie ścieżki – poezję i fotografię i w każdym tym działaniu, jako artysta, nie istnieje bez osób życzliwych i bez publiczności.
Gala byłą nie tylko okazją do mówienia o kulturze, ale i do jej zaprezentowania – od strony muzycznej zrobił to młody gnieźnieński zespół Pere-Lachaise. A ostatnim akordem wieczoru, najbardziej rozrywkowym, był występ komika-iluzjonisty Pana Li. Galę poprowadziła Anna Dzionek.
Wieczór na Fyrtlu odbył się w ramach 9. Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego „Fyrtel” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content