IMG_1880

Watykańska „szafa” – rozmowa o „Sodomie” Frederica Martela

Po watykańskich tajemnicach prowadzi nas autor „Sodomy” Frederic Martel. W swoim dziennikarskim śledztwie skupia się na temacie homoseksualizmu w kościele. Chce pokazać, że Watykan pełen jest gejów, którzy tworzą skomplikowaną sieć zależności i frakcji wzajemnie się zwalczających. Pokazuje przyczyny przytłaczającej większości homoseksualistów w kościele i zależności, jakie wpływają na ich awans w kościelnej hierarchii. Zagląda do watykańskiej „szafy”, w której muszą pozostawać geje, którzy dalej chcą pozostać duchownymi. Hipokryzja oraz homoseksualizm w kościele to tak naprawdę najważniejsze tematy, które chce swoim czytelnikom pokazać francuski dziennikarz.

A co na to czytelnicy? Za ponad siedmiuset stronicową publikację zabrali się członkowie Klubu Dyskusji o Książce. Rozmowa, jaką zainicjowała „Sodoma”, z pewnością była zajmująca. Jednak tytuł niekoniecznie stanie się czytelniczym poleceniem Klubu. Nie wszystkim udało się dobrnąć do czytelniczego finału po rozpoczęciu książki. Prawie jednym głosem mówiono o złej redakcji materiału, którego było zbyt dużo. Mnogość nazwisk i przytłaczająca liczba faktów bardzo utrudniała lekturę. Wiele do życzenia pozostawia także sam styl. Uwag było zresztą więcej. Rozmawiano także o polskim kościele katolickim. O tym, jaki wpływ na jego stan ma charakter społeczeństwa, dalekiego od obywatelskości.

W czerwcu Klubowicze będą rozmawiać o książce Zbigniewa Rokity „Kajś”. Ubiegłoroczny laureat Nike niebawem pojawi się w Gnieźnie na spotkaniu autorskim z zaproszenia miejskiej książnicy, tym bardziej warto przedyskutować temat. Zainteresowanych literacką rozkminką zapraszamy 28 czerwca (we wtorek) o godz. 18.00 do biblioteki przy ul. Staszica 12a

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content