kamishibaii (1)

Warsztaty kamishibai dla nauczycieli przedszkoli w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna

W środowe popołudnie 20 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna odbyło się szkolenie zorganizowane w ramach dwóch realizowanych programów: „Mała Książka. Wielki Człowiek” i „Całe Gniezno Czyta Dzieciom.”
W spotkaniu prowadzonym przez Ewę Jaworską, koordynatora akcji CPCD wzięli licznie udział nauczyciele z gnieźnieńskich przedszkoli.
Szkolenie poświęcone było wykorzystaniu teatrzyku kamishibai na zajęciach z dziećmi. Uczestnicy zapoznali się z historią i współczesną formą teatrzyku, poznali możliwości użycia go w przedszkolu oraz ćwiczyli układanie kart do opowieści kamishibai.
Podczas warsztatów swoją wiedzą na temat papierowego teatru podzieliła się Katarzyna Wilczkowska, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, Filia w Gnieźnie.
Pani Katarzyna tak opowiadała o inspiracji teatrem kamishibai: Teatrem kamishibai interesuję się od mniej więcej trzech lat. Na tyle zafascynowała mnie ta forma prezentowania bajek, że pomimo braku talentu plastycznego, postanowiłam sama zacząć tworzyć ilustracje. Oczywiście z rysowania nadal jestem kiepska. Na moje szczęście kamishibai można robić na różne sposoby więc zupełnie się tym nie przejmuję. I to jest w tym wszystkim najlepsze. Absolutnie każdy może zostać autorem bajki do teatrzyku.
Jestem też współorganizatorką gnieźnieńskiego przeglądu lokalnych teatrzyków. Kamishibajanie w Gnieźnie. To impreza, która pozwala zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności. Jednocześnie daje szansę na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami.
Mamy nadzieję, że na równie udane szkolenie, zapraszamy już 11 grudnia/ środa/ o godz. 17.00 do Filii nr 2 gnieźnieńskiej biblioteki przy ul. Staszica 12a. Przybliżymy na nim wartości bajkoterapii w pracy z dziećmi.
Zapisy przyjmuje Ewa Jaworska tel. 61 426 40 54 lub mail filia2@biblioteka.gniezno.pl