OLYMPUS DIGITAL CAMERA

VI Piknik Czytelniczy z Panem Kleksem: Statuetka “Myszki Marcysi” dla Przyjaciela Biblioteki

Myszka Marcysia to maskotka naszej Biblioteki. Ten mały gałgankowy gryzoń symbolizuje myszkowanie między regałami, czyli zaglądanie z ciekawością do książek. Pomysłodawczynią Myszki Marcysi w roli bibliotecznej maskotki jest nasza dawna koleżanka Magdalena Karpińska, (a właściwie jej syn). Zaś Myszkę Marcysię wydziergała druga nasza koleżanka – też z pomocą swojej latorośli – Joanna Michalak.
 
Myszka Marcysia zadebiutowała w pandemii – biblioteka nagrała wtedy kilka filmików dla dzieci z jej udziałem (można je do dziś obejrzeć na bibliotecznym YT).
 
Od czterech lat, jako Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, przyznajemy wyróżnienia dla „Przyjaciela Biblioteki” w postaci statuetki Myszki Marcysi. Przyjaciół mamy wielu i uznaliśmy, że warto im podziękować za wsparcie. Statuetki Myszki Marcysi wręczamy podczas Pikników Czytelniczych.
 
Pierwsza Myszka Marcysia powędrowała w godne i zasłużone „pisarskie” ręce Agnieszki Gadzińskiej, z którą od lat jesteśmy w bibliotecznej przyjaźni. Jest też autorką scenariusza do filmików „Biblioteczny kącik Myszki Marcysi”, a wielokrotnie gościła u nas na spotkaniach autorskich i warsztatach. Agnieszka Gadzińska swój pisarski debiut miała w 2014 powieścią dla dzieci “Sklota i reszta świata”, opisującą perypetie i przygody sześcioletniej dziewczynki. Książka ta została gorąco przyjęta przez dzieci i ich rodziców.
 
Rok później statuetka „Przyjaciela Biblioteki” powędrowała do Zosi Wróblewskiej – nastolatki, która od najmłodszych lat związana jest z gnieźnieńską Biblioteką i to nie tylko kartą czytelnika. Zosia aktywnie promuje czytelnictwo wśród swoich rówieśników pod szyldem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, podejmuje również pierwsze próby pisarskie, jest też członkinią Młodzieżowego Klubu Dyskusji o Książce.
 
Rok 2022 to “Myszka Marcysia” Wyróżnienie dla Przyjaciela Biblioteki dla Wiktora Kolińskiego, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Fantasmagoria Gniezno, członka-założyciela i uczestnika spotkań w Klubie Dyskusji o Książce, miłośnika twórczości Stanisława Lema i mangi, bibliofila, a także znakomitego prowadzącego spotkania autorskie. Z pasją opowiada o literaturze i zaraża miłością do czytania.
 
Roku temu Myszka Marcysia trafiła zaś w ręce Darii Polus, kierującej BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej. Pomoc i wsparcie Biblioteki przez Darię Polus jest od lat nie tylko nieocenione, systematyczne, ale też bardzo kreatywne. Zawdzięczamy nagrodzonej nie tylko ogromną pomoc przy licznych projektach (ostatnio w uruchomieniu Domu Sąsiedzkiego pod Sówką) skierowanych do najmłodszych, ale też wiele pomysłów naprawdę rozwijających zabaw i warsztatów bazujących na literaturze.
 
Wszystkie te wspaniałe osoby na różne sposoby (i nawet rymuje się!) współpracują z naszą biblioteką – wspierają nasze inicjatywy, działają na rzecz promocji czytelnictwa, współorganizują wydarzenia okołoliterackie. Możemy na nich liczyć w sprawach małych i większych. Statuetka Myszki Marcysi jest wyrazem wdzięczności za ich pomoc i proczytelniczą postawę.
 
I w tym roku nie będzie inaczej – 22 czerwca na VI Pikniku Czytelniczym wręczymy kolejną „Myszkę Marcysi” Przyjacielowi Biblioteki. A komu? O tym przekonacie się już za kilkanaście dni!
 
VI Piknik Czytelniczy z Panem Kleksem jest realizowany w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content