IMG_3979

V Piknik Czytelniczy z Kicią Kocią, czyli orbitowanie wokół literatury w plenerze

V Piknik Czytelniczy z Kicią Kocią odbywał się pod znakiem kotów! Ale ideą naszych pikników jest oczywiście propagowanie czytelnictwa wśród rodzin i najmłodszego pokolenia gnieźnian. I chociaż nie brakuje na naszym pikniku typowych festynowych atrakcji – są pokazy, zabawy, animacje plenerowe – to jednak wszystko orbituje wokół książek, literatury i czytania.
 
Co roku mamy strefę czytania, gdzie można poczytać sobie na leżaczkach. Dla maluchów są warsztaty okołoliterackie. Mamy literackie gwiazdy i spektakle teatralne bazujące na literaturze dla dzieci. Zawsze podczas Pikniku rozdajemy też zawsze zakładki do książek oraz „Listy do rodziców o czytelniczym wychowaniu dzieci”. Na scenie gościmy Ambasadorów Czytania, którzy czytają fragmenty ulubionych książek – w tym roku była to księgowa Biblioteki Marlena Krygier (przeczytała „Kotolotki” Ursuli K. Le Guin) wraz z synkiem Krzysiem (wyrecytował wiersz Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”). Ze sceny informujemy również o całorocznych bibliotecznych programach i akcjach czytelniczych, takich jak choćby Cała Polska Czyta dzieciom. Mieliśmy też literackie zagłębie – w namiocie autorskim pisarki i pisarze z Gniezna i okolic sprzedawali i podpisywali swoje książki.
 
Na Pikniku uhonorowaliśmy też zwycięzców literackiego konkursu na „lepieje” (poniżej znajdziecie te, które nagrodziliśmy i wyróżniliśmy). Przyznaliśmy też po raz pierwszy nagrodę „Lepieja” dla Partnera Instytucjonalnego Biblioteki, z którym po prostu wiedzie nam się lepiej. “Lepiej” powędrował do sklepu JAGODA SAM. Bo dzięki Jagodzie na nasze półki trafiło sporo nowości – a właśnie na to czekają nasi czytelnicy! Słowem: „Lepiej partnera jest mieć w Jagodzie, niż o nowości martwić się co dzień”. Na Pikniku nagrodami dla wszystkich uhonorowanych są – też wiadoma sprawa – książki!
 
Zatem nasz Piknik odróżnia się od innych festynów tym, że jest sumie doraźną, plenerową biblioteką, która przez jeden dzień szerzy czytelnictwo w Parku Trzech Kultur! I w tym dniu odwiedzają nas setki… no cóż – czytelników! Co jest naszą wielką radością. Niech żyją książki i czytanie!
 
A poniżej nasze “lepieje”:
 
Nagrodzone:
 
„Lepiej razem w grupie, niźli samemu w chałupie”
 
„Lepiej błotem się pobrudzić, niż się w domu nudzić”
 
„Lepiej pić mleko z kożuchem, niż być z pełnym czipsów brzuchem”
 
Wyróżnione:
 
„Lepiej wiersze pisać marne, niż na drodze spotkać sarnę”
 
„Lepiej iść do biblioteki, niż nad fonem marszczyć powieki”
 
„Lepiej życie brać garściami, niż odczuwać marzeniami”
 
V Piknik Czytelniczy został w ramach zrealizowany projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2023” i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Piknik wsparło organizacyjnie i rzeczowo wiele instytucji, firm, organizacji, szkół i przedszkoli z Gniezna.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content