328750342_189954020452156_1272220852640626496_n

Tolerancja – trudne słowo

Głównym celem wychowania do wartości jest poznanie przez dzieci  wartości uniwersalnych, takich jak prawda, miłość, piękno, wolność, rodzina, odpowiedzialność, ojczyzna, praca oraz tolerancja. Czym jest tolerancja? Dlaczego jest ważna? Po co nam różnorodność? Na te pytania próbowaliśmy rozmawiać razem z dziećmi z Przedszkola nr 1 „Wesołe Nutki” i Przedszkola nr 10 „ Janek Wędrowniczek”. Głównym celem zajęć było wyjaśnienie najmłodszym, że każdy z nas jest inny i nie należy wstydzić się tej „inności”, ale ją akceptować. Przyniesiona przez bibliotekarzy z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna maskotka – potworek pokazała, że różnorodność powinna być normą, a nie wyjątkiem.

Prezentowane książki: „Opowieści o tym ,co w życiu ważne” Marka Michalaka, „Wielka księga wartości” Teresy Blanch, „Różnimisie” Agaty Królak, pokazały że trudne pojęcia można wspaniale wytłumaczyć dzieciom za pomocą  mądrych opowieści.

Przeczytana głośno baśń H. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko”, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, udowodniła dzieciom, iż drugiego człowieka należy oceniać wówczas, gdy się go dobrze pozna, a nie sugerować się tylko zewnętrznym, powierzchownym wyglądem. Jedna z najpiękniejszych baśni wspaniale ukazała dzieciom potrzebę tolerancji.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content