IMG_7662

To się musiało powieść! W sobotni wieczór Biblioteka tętniła życiem

Wieczór 1 października rozpoczęliśmy w Filii nr 2 w wyśmienitych nastrojach. „Noc Bibliotek – to się musi powieść”, której towarzyszyło hasło „Z książką na dobre i na złe” zgromadziła całe rodziny, a wszystko po to, żeby przekonać się, że książka zamiast telefonu czy tabletu to najlepszy wybór.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, tuż po zmroku, w twórczy i niekonwencjonalny sposób pokazała swoje zbiory oraz przygotowała wiele atrakcji czytającym rodzinom pod auspicjami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wieczór rozpoczęliśmy od otwarcia wystawy „Królewskie Gniezno Czyta…miedzy regałami”. Misternie wykonane przez całe rodziny dioramy zrobiły ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach. Podświetlane małe dzieła sztuki wyłoniły się z ciemności regałów bibliotecznych, ukazując bogactwo swoich detali.

Kolejnym punktem naszej Nocy było spotkanie prowadzone przez znaną doskonale uczestnikom pisarkę Agnieszkę Gadzińską. Autorka przeczytała „Misję ratunkową Skloty”, którą mali czytelnicy wysłuchali z wielką uwagą. Wszystko to było wstępem do warsztatów, które kolejny raz dowiodły, że książka jest kopalnią pomysłów na kreatywne spędzanie czasu wspólnie z rodziną, bez bezmyślnego wpatrywania się w ekrany. Jako pierwsze na dzieci czekało „Tajemnicze pudło”. Miejsce pełne niespodzianek, które miało za zadanie podsunąć pomysły na zabawy. W kartonie znajdowały się różne przedmioty symbolizujące formy spędzania czasu, które kolejno losowali mali uczestnicy warsztatów. Dzieci kolejny raz przekonały się, jak wiele ciekawych pomysłów czeka na nie w domu, gdy tylko odłożą telefon. Powstała również niecodzienna mapa twórczego domu, czyli pomieszczenia wypełnione pomysłami na spędzanie wspólnego czasu. Wniosek nasuwał się jeden: w każdym pomieszczeniu da się czytać, a wspólne czytanie to świetna zabawa.

Wieczór zakończyły równocześnie odbywające się w dwóch grupach uczestników zabawy kreatywne z CEK Baza oraz ZiP Zabawą i Programowaniem. Ogromne emocje najmłodszych wzbudziły eksperymenty: samodzielnie wykonany wulkan, a zwłaszcza duch w butelce, który uniósł się w Czytelni Filii nr 2 wśród zachwytu zgromadzonych dzieci. Wspólnie przeprowadzone eksperymenty zawsze są odskocznią od ekranów, a przede wszystkim uczą i bawią.

Jak odpowiedzialnie i kreatywnie korzystać z nowoczesnych technologii pokazały natomiast warsztaty z ZiP Zabawą i Programowaniem. Dzieci mogły poznać działanie robotów, oraz stworzyć własny napis 3D. Dowiedziały się również, jak korzystać ze zdobyczy techniki z umiarem i rozsądnie, a wspólnie spędzony czas jest niezwykle cenny.

Przez cały wieczór uczestnicy mogli w doskonałych humorach robić sobie pamiątkowe zdjęcia z naszą biblioteczną ramką, oczywiście z hasłem i przesłaniem tej Nocy, czyli „Z książką na dobre i na złe”. Można było także zapoznać się z przygotowanymi na tę okazję książkami, traktującymi o uzależnieniu i wpływie technologii na życie młodych ludzi.

Wydarzenie zostało finansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 r.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content