_DSC0120

Tłumy pasjonatów numizmatyki podczas wernisażu wystawy

“Numizmatyka w kieszeni”, ponieważ często nie wiemy nawet, jak piękne okazy monet są obecnie w powszechnym obiegu. Takie właśnie pamiątkowe numizmaty (ale nie tylko), wybite na różne ważne okazje, można oglądać na otwartej 10 maja wystawie w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.

Wernisaż wystawy był nad wyraz uroczysty, ponieważ odbył się z okazji 60-lecia Gnieźnieńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Andrzeja Schmidta. Wśród przybyłych gości i pasjonatów numizmatyki obecny był również prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, który wręczył na ręce Zbigniewa Kowalczyka Medal Koronacyjny.

Prelekcję dra Andrzeja Leśniewskiego “Numizmatyka w Gnieźnie” poprzedziły przemówienia Prezydenta Tomasza Budasza, Mariusza Mądrowskiego, Zbigniewa Kowalczyka, Przemysława Ziemby oraz córki pana Andrzeja Schmidta -Anny Schmidt-Fic.

Specjalne wyróżnienia od Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z rąk Prezesa Zarządu PTN Przemysława Ziemby otrzymali:

Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Janusz Ambroży i Leszek Chudy.
Dyplom Honorowy – Wiesław Ziętarski, Zbigniew Kowalczyk i Oddział PTN w Gnieźnie
Podziękowania – Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i prezydent Tomasz Budasz.

Podczas spotkania nie zabrakło ciekawostek, historii numizmatyki w Gnieźnie, ciepłych słów i anegdot.

Wystawę wraz z oprowadzaniem przez członków PTN w Gnieźnie, pana  Zbigniewa Kowalczyka i panią Teresę Kurzeję, będzie można oglądać również podczas gnieźnieńskiej Nocy Muzeów. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających przez kilka tygodni w godzinach 8-15.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content