larkin

Śnieżna pierzyna wspomnień – zaproszenie do “Zimowego królestwa”

W tym roku mieszkańcy rodu Piasta nie mieli szczęścia do klasycznego wariantu zimy. Nadzieje na biały puch, dźwięk skrzypiącego pod butami śniegu, śnieżki, mniej lub bardziej udane harce w białej pokrywie okazały się daremne. Może w takiej sytuacji warto nacieszyć się zimą zamkniętą w literackich kreacjach. W proponowanej za chwilę publikacji zima stanowi jedynie tło donośniejszych epizodów. Polecamy ją, między innymi, z uwagi na piękne pejzaże urokliwej Anglii – nie tylko tej zaśnieżonej.
Powieść “Zimowe królestwo” powstała w 1947 roku. Dokładnie trzy lata temu (w 2017), w 70 lat po jej angielskim wydaniu, polski czytelnik mógł wreszcie ucieszyć się z krajowej edycji, w doskonałym tłumaczeniu Jacka Dehnela. Jej autor, Philip Larkin, w Polsce – dzięki przekładom Stanisława Barańczaka – znany jest bardziej ze swojej poetyckiej twórczości. Tym większą literacką gratkę stanowi książka wydana jeszcze przed decyzją Larkina o całkowitym poświęceniu się liryce. Trzeba dodać, że nie bez powodzenia. Dziś to jeden z najwybitniejszych poetów Anglii.
Poetyckie tropy, nie tylko te zimowe, śledzić będą członkowie Klubu Dyskusji o Książce. Barwną postać wciąż mało znanego w Polsce Autora przedstawi Monika Wierżyńska. Mamy nadzieję, że ten niezbyt obszerny wstęp spełni swoją rolę i zachęci Państwa do poznania “Zimowego królestwa”. Niech jednocześnie będzie zaproszeniem do czytelniczego spotkania – 17 marca we wtorek o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content