Obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. Wykorzystujemy go do pracy, nauki i rozrywki. Jednak jak być bezpiecznym w Internecie? Co to jest bezpieczeństwo w sieci? Najprościej da się to określić jako korzystanie z Internetu tak, aby nie zaszkodzić sobie ani innym.
Korzystania z Internetu trzeba się nauczyć – lecz nie tak jak gry na gitarze czy w piłkę nożną. W sieci jeden błąd może kosztować naprawdę dużo i prowadzić do poważnych problemów.
Cyberprzemoc może mieć różne formy i nasilenie, lecz zawsze jest formą przemocy i agresji.
W jaki sposób sobie radzić z takimi problemami, można się było dowiedzieć podczas spotkania z Łukaszem Wojtasikiem, autorem pierwszej polskiej kampanii społecznej poświęconej tematowi zagrożeń on-line – „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”, ekspertem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, autorem licznych kampanii i projektów edukacyjnych:” Dziecko w Sieci”, „Sieciaki.pl”. zorganizowanym w hali Szkoły Podstawowej nr1.
Specjalista od bezpieczeństwa w sieci poprzez fabułę swojej książki „Sieciaki. Misja Bezpieczny Internet” poruszył problem nadużywania ekranów. Zapoznał młodych ludzi z symptomami nadużywania sieci oraz z Sieciakowymi Zasadami Ekranowymi, czyli zestawem zaleceń dotyczących zrównoważonego korzystania z Internetu.
Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.