327529773_3974481129357150_7366006482140553231_n

Selfie z książką: seria Ignacy i Mela na tropie złodzieja

Jest piątek, więc musi być seflie z książką. A dziś nawet – z książkami!
Bo nasza koleżanka Barbara Hrab, pracująca w Wypożyczalni dla Dzieci – poleca dziś, osobiście i z pełnym przekonaniem, pewien zagadkowy cykl książek.
 
“Seria Ignacy i Mela za tropie złodzieja Zofii Staniszewskiej zaintrygowała mnie tym, że moja mama pracowała i ja pracuję w bibliotece i właśnie od tego miejsca (tak mi bliskiego) rozpoczyna się ich detektywistyczna przygoda. Bohaterowie to brat i siostra – bliźniacy, wcale niepodobni do siebie. Mówią o sobie, że różnią się jak pies i kot, często się kłócą i jednocześnie spierając się lubią rozwiązywać wspólnie zagadki.
 
Całkiem dobrze im to wychodzi. Zabierają nas w kryminalną podróż do przestępczego świata na terenie naszego kraju. Czytając można zidentyfikować konkretne miejsca – Rogalin, pokład żaglowca Zawisza Czarny itp. Ignacy i Mela często przygotowują sobie listę podejrzanych, co jest świetnym pomysłem, uczącym zauważyć szczegóły fabuły, oraz wyeliminowania słabe logicznie teorie. Krok po korku sprawdzają, kto za co odpowiada. I nie zawsze winny jest człowiek, czasem pewne rzeczy się po prostu zdarzają, bywa, że zawini przypadek, czy pogoda. Chodzi jednak o samo rozwiązywanie zagadek, bo to sprawia czytelnikowi wiele frajdy. Ciekawym eksperymentem serii jest fakt że, Czytelnicy sami decydują, którym z dwóch proponowanych tropów podażą bohaterowie. Oba zakończenia są oczywiście sensowne, ale tylko jedno pozwala rozwiązać zagadkę do końca. To świetne historie uczące skupienia na czytanym tekście i rozumienia go. Cała seria składa się już dzisiaj z ośmiu części. W zasadzie nie trzeba ich czytać w kolejności, bo każda część to zupełnie osobna historia spięta postaciami bohaterów.
• Zagadka biblioteki
. Zagadka Dębów Rogalińskich
• Zagadka Królowej Parku
• Zagadka jaskini
• Zagadka teatru
• Zagadka kapsuły czas
• Zagadka Zawiszy Czarnego
• Zagadka stacji kosmicznej
 
Ignacy i Mela Zofii Staneckiej jest naszym krajowym odpowiednikiem bardzo popularnej, skandynawskiej serii Detektywistyczne Biuro Lassego i Mai Martina Widmarka”.
Dołączamy do tego polecenia – ostatni weekend ferii warto spędzić na zagadkowych lekturach!
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content