Nasz cotygodniowy cykl „Selfie z książką” pozwala lepiej poznać czytelnicze gusta naszych bibliotekarzy. Dziś Ewa Jaworska, kierownik bibliotecznej Filii nr 2 oraz koordynatorka akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Gnieźnie. Pani Ewa promuje czytelnictwo wśród dzieci i sama jest doskonałym przykładem, że czym skorupka za młodu nasiąknie…
„Od dziecka uwielbiałam czytać książki. Bałam się krwiożerczych baśni braci Grimm, płakałam z bohaterami utworów Andersena, chciałam mieć niebieski koralik jak „Karolcia”. Aż dorosłam do książek takich jak „Dżuma” Alberta Camusa czy „Imię róży” Umberto Eco. Jednak cały czas w różnych sytuacjach życia codziennego przywołuję jako cytat tytuł bardzo ważnej dla mnie pozycji „Paragraf 22” Josepha Hellera.
Opowieść rozgrywa się w śródziemnomorskim teatrze działań wojennych ostatniej wojny światowej, w amerykańskiej jednostce bombowców. Jest to historia pełna absurdów i doskonale zarysowanych postaci. Głównym bohaterem jest bombardier Yossarian, zadeklarowany pacyfista . Lotnik boi się śmierci i ze wszystkich sił stara się jej uniknąć, dążąc do wypełnienia przepisowej liczby lotów bojowych. Cały problem tkwi w tym, że dowódcy jego grupy bombowej wciąż ten limit podnoszą. Yossarian próbuje więc wszelkimi metodami uzyskać zwolnienie ze służby z przyczyn psychicznych, jednakże na drodze stoi mu tytułowy paragraf 22, który brzmiał: „„Nie musisz więcej latać, jeśli jesteś szalony, ale nie chcąc latać, dowodzisz, że nie jesteś szalony, bo tylko wariat może chcieć brać udział w niebezpiecznych lotach. W efekcie musisz jednak latać, bo jesteś zdrowy”. W mowie potocznej zaczął występować jako – określenie sytuacji bez wyjścia, polegającej na występowaniu wewnętrznie wykluczających się, a przez to niestosowalnych przepisów.
Paragraf jest doskonałym narzędziem systemu. Każdego systemu.
Warto przeczytać książkę, a potem obejrzeć film w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1970 roku czy serial telewizyjny w reżyserii George’a Clooneya nakręcony na jej podstawie”.
Dołączamy się gorąco do tego polecenia!