339337444_475743024673798_428678493984849358_n

Selfie z książką: Paragraf 22

Nasz cotygodniowy cykl “Selfie z książką”  pozwala lepiej poznać czytelnicze gusta naszych bibliotekarzy. Dziś Ewa Jaworska, kierownik bibliotecznej Filii nr 2 oraz koordynatorka akcji “Cała Polska czyta dzieciom” w Gnieźnie. Pani Ewa promuje czytelnictwo wśród dzieci i sama jest doskonałym przykładem, że czym skorupka za młodu nasiąknie…

“Od dziecka uwielbiałam czytać książki. Bałam się krwiożerczych baśni braci Grimm, płakałam z bohaterami utworów Andersena, chciałam mieć niebieski koralik jak „Karolcia”. Aż dorosłam do książek takich jak  „Dżuma” Alberta Camusa  czy  „Imię róży” Umberto Eco. Jednak cały czas w różnych sytuacjach życia codziennego  przywołuję jako cytat tytuł bardzo ważnej dla mnie pozycji „Paragraf 22” Josepha Hellera.

Opowieść rozgrywa się w śródziemnomorskim teatrze działań wojennych ostatniej wojny światowej, w amerykańskiej jednostce bombowców.  Jest to historia pełna absurdów i doskonale zarysowanych postaci. Głównym bohaterem jest bombardier Yossarian, zadeklarowany pacyfista . Lotnik boi się śmierci i ze wszystkich sił stara się jej uniknąć, dążąc do wypełnienia przepisowej liczby lotów bojowych. Cały problem tkwi w tym, że dowódcy jego grupy bombowej wciąż ten limit podnoszą. Yossarian próbuje więc wszelkimi metodami uzyskać zwolnienie ze służby z przyczyn psychicznych, jednakże na drodze stoi mu tytułowy paragraf 22, który brzmiał: „„Nie musisz więcej latać, jeśli jesteś szalony, ale nie chcąc latać, dowodzisz, że nie jesteś szalony, bo tylko wariat może chcieć brać udział w niebezpiecznych lotach. W efekcie musisz jednak latać, bo jesteś zdrowy”. W mowie potocznej zaczął występować jako –  określenie sytuacji bez wyjścia, polegającej na występowaniu wewnętrznie wykluczających się, a przez to niestosowalnych przepisów.

Paragraf jest doskonałym narzędziem systemu. Każdego systemu.

Warto przeczytać książkę, a potem obejrzeć film w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1970 roku   czy serial telewizyjny  w reżyserii George’a Clooneya nakręcony na jej podstawie”.

Dołączamy się gorąco do tego polecenia!

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content