Selfie z książką: „Niewidzialne kobiety”

W naszym piątkowym „Selfie z książką” znakomite polecenie naszej koleżanki Ewy Jaworskiej, kierującej biblioteczną Filią nr 2. Znakomite, bo otwierające oczy na coś, co – niby na widoku – pozostaje niewidzialne.

Ewa Jaworska:

„Jeśli mamy w lecie więcej czasu, łatwiej nam sięgnąć po rzeczy bardziej obszerne, może nawet nieco trudniejsze, które odkładaliśmy na później.

Warto zwrócić uwagę na pozycję, która  zmusza  do myślenia.  Chciałam zaprezentować książkę „Niewidzialne kobiety” Caroline Criado Perez. Dziennikarka  za pomocą bardzo licznych przykładów udowadnia, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr wciąż jest mężczyzna, a konsekwencje tego faktu ponoszą kobiety. Uznawanie męskiej perspektywy za domyślną to nie neutralność płciowa, a systematyczna dyskryminacja. „Niewidzialne kobiety” udowadniają, że dane kształtują każdy sektor ludzkiego życia, a nieuwzględnianie informacji o kobietach, czyli połowie ludzkiej populacji, sprawia, że niebezpieczeństwo sprowadzenia płci żeńskiej do kategorii pod-typu mężczyzny – jak podkreśla Perez – wciąż jest bardzo realne. To nieprawdopodobnie interesujące, momentami szokujące dzieło, które warto przeczytać.

Można dowiedzieć się, jakim cudem leki przeznaczone dla mężczyzn niekoniecznie działają na kobiece organizmy. Nie ma cienia wątpliwości co do tego, że powodem, dla którego kobiety częściej umierają na zawały, jest brak wystarczających danych dotyczących specyfiki kobiecego serca oraz symptomów zawału u kobiet. Tymczasem są one inne niż u mężczyzn.

Warto dowiedzieć się czemu to kobiety marzną w miejscach pracy i doświadczają realnych luk płacowych. A przecież kobiety pracują od zawsze. Pracują  często nieodpłatnie, za grosze, pozostają wielokrotnie niedoceniane i niedostrzegane. A współczesne miejsce pracy im się nie odwdzięcza, począwszy od lokalizacji, przez godziny pracy aż po regulaminy. A przecież praca kobiet to filar społeczeństwa i gospodarki. Pora ją cenić.

Jeżeli kogoś zaintrygowała książka „ Niewidzialne kobiety” to zapraszam do jej wypożyczania”.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content