selfie z książką Aga Słomian

Selfie z książką: „Kobiety ze słynnych obrazów”

W dzisiejszym “Selfie z książką” dziś przybieramy pozę artystyczną, bo…

“Ta pozująca na zdjęciu osoba to Agnieszka Słomian, bibliotekarka pracująca w Filii nr 2.

A czy zastanawiali się kiedyś Państwo, kto pozował do najsłynniejszych portretów kobiet, które są powszechnie znane i rozpoznawalne nawet przez osoby niekoniecznie interesujące się sztuką?

Dlaczego artysta zdecydował się uwiecznić rysy właśnie tej damy i kim były portretowane przez mistrzów kobiety? Czy były to przypadkowe modelki, a może słynne-znane damy w czasach, w których żyły? Może mistrzowie malowali swoje żony, córki lub metresy bogatych sponsorów, którzy zamawiali te obrazy?

Przedstawiona książka Iwony Kienzler pt. „Kobiety ze słynnych obrazów” częściowo odpowiada na powyższe pytania. Jedną z bohaterek publikacji jest Agnes Sorel – najbardziej grzeszna Madonna średniowiecza, pozująca do obrazu „Madonna z Dzieciątkiem wśród Aniołów”, którego autorem był Jean Fouquet. Bardzo intrygujący i ciekawy jest nie tylko opis modelki, ale także interpretacja samego obrazu – symbolika jest nader wymowna, jeśli pozna się jej przekaz. Autorka Iwona Kienzler znana jest z popularyzacji historii, a znane postaci przedstawia nam jako zwykłych ludzi, z ich przywarami, dziwactwami i słabościami. W jej opowieściach znajdziemy dużo ciekawostek, nie unika pikantnych szczegółów osadzonych w realiach obyczajowych danej epoki.

Książkę można przeczytać w całości lub podzielić sobie na „raty”, bo każdy rozdział to odrębna historia poświęcona bohaterce danego obrazu. Jeśli chcemy poznać muzy, modelki, kochanki słynnych malarzy – gorąco polecam. Tyle smaczków, ciekawostek, niezwykłych faktów w jednym miejscu. Bardzo przystępny, przyjazny styl dla czytelnika nawet nie zainteresowanego dziełami sztuki….” – poleca Agnieszka Słomian. A my się do tego polecenia podpisujemy – wyjątkowo pędzelkiem – obiema rękami!

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content