350261910_175581868510600_4632909804510669240_n

Rozczytana Koalicja: Rysujemy Słownik Gwary Gnieźnieńskiej

Dzieci  rzadko już używają w domu gwary. Tylko tam, gdzie mieszkają razem rodziny wielopokoleniowe, są dziadek i babcia, dzieci posługują się jeszcze czasem gwarą. Czy wszystkie gzuby i rojbry nie powinny wiedzieć co oznaczają słowa „giry”, „pyry”, gzik”?

Aby tego dokonać Stowarzyszenie Halo rozpoczęło warsztaty „Rysujemy Słownik Gwary Gnieźnieńskiej” w oparciu o styl kawaii, w ramach inicjatyw oddolnych projektu „Blisko -Rozczytana Koalicja.”

Kawaii,(czyli „słodki”, „miły”, „uroczy”) to styl rysowania, który każdy rysunek ożywi. To słodkie rysunki maksymalnie urocze, z dodatkiem uproszczonych buziek (oczek, ust, zaróżowionych policzków), dzięki którym zwierzątka czy przedmioty nabierają ludzkich cech. Narysowana  w ten sposób klara, szneka, pyra zostaną łatwiej zapamiętane przez dzieci.

Tym bardziej, że kolorystyka kawaii to przede wszystkim pastele, żywe i czyste barwy.

Pobudzona w ten sposób wyobraźnia językowa dzieci spowoduje świadome korzystanie z bogactwa językowego gwary gnieźnieńskiej, którą można utrwalić poprzez pozycje dostępne w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, typu: „Szneka z glancem” Elizy Piotrowskiej czy „Heksa na hulajpecie, czyli fraszki z naszego fyrtla” Rafała Rosoła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content