O tym, że fake newsy, czyli fałszywe lub zmanipulowane informacje, są w dzisiejszych czasach wszechobecne w mediach, ale też w przestrzeni publicznej w sieci – wiadomo nie od dziś. Jednak o tym jak z nimi walczyć i nie ulec propagandzie już nie każdy wie, w tym młody, ciekawy świata odbiorca.
W pierwszy poniedziałek czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, odbyło się więc spotkanie, które miało nieco rozjaśnić temat, na pewno dla uczącej się tam młodzieży. Gościnią wydarzenia była bowiem Natalia Sawka, doświadczona dziennikarka pracująca obecnie w warszawskim biurze Agence France Presse, gdzie zajmuje się fact-checingiem, czyli weryfikacją treści w Polsce. Z Natalią zaś, przy licznej publiczności złożonej z uczniów kilku klas z I LO, postanowili porozmawiać nauczyciel Marek Jabłoński i animator oraz społecznik Paweł Bartkowiak.
Podczas dyskusji wśród poruszonych wątków nie zabrakło więc wyjaśnienia pojęć fake newsa i fact-checkingu oraz ilustrujących je przykładów, wskazówek jak sami jako odbiorcy możemy weryfikować informacje, wyjaśnienia kim bywają twórcy fałszywych wiadomości czy kiedy tego typu newsów bywa w sieci najwięcej (pandemia, wojna, ale też wybory władz w danym kraju). Ponadto gościni odpowiedziała też na pytanie jak długo trwa sprawdzanie wątpliwych treści i czy ma swojego „ulubionego” fake newsa. Jak się okazało, to pierwsze może zająć nawet dwa tygodnie, zaś „ulubionym”, a może raczej nietypowym i zabawnym zadaniem okazało się dla dziennikarki ustalenie czy rosyjscy żołnierze przewozili w helikopterze… pralkę czy może było to coś innego. Co ciekawe, tego ostatniego nie udało się niestety ustalić, natomiast z innych kwestii wybrzmiało także pytanie o karierę Natalii, granice wolności słowa czy wiarygodność mediów publicznych.
Warto dodać, że przed spotkaniem z Natalią Sawką, 12 osób, czyli 9 uczennic i 3 uczniów I LO, otrzymało upominki za udział i pracę w czasie warsztatów, które były częścią projektu pn. „Nowe dziennikarstwo od kuchni”. Projekt ten zaś był realizowany za pośrednictwem Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna jako jedna z Inicjatyw Oddolnych działania pn. „Rozczytana Koalicja”, a jego tematem było dziennikarstwo obywatelskie, nowe media czy właśnie wieńcząca całość wiedza o weryfikacji treści zamieszczanych w internecie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.