ramka preteksty 4 (1)

PRETEKST(y) do czytania: „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” Cezary Łazarewicz

Nasz „Pretekstowy” gość – reportażysta Cezary Łazarewicz najbardziej znany jest z publikacji ujawniających kulisy różnych kontrowersyjnych wydarzeń historycznych , choćby „Żeby nie było śladów” o zabójstwie Przemyka (za który autor otrzymał Nagrodę Literacką NIKE) czy „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”.

Jednakże Łazarewicz ma na koncie wiele innych reportaży o Polsce – w naszym bibliotecznym księgozbiorze znajdziecie choćby „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”. Ten zbiór z lat 90. jest jak kapsuła czasu, która zatrzymała między okładkami powidoki transformacyjnej Polski. To obrazki z Pomorza, ale mówiące o całej Polsce prowincjonalnej, widzianej spoza Warszawy. Co ciekawe, w jednym z tekstów pod tytułem „Zawsze będę waszym Olkiem” Łazarewicz odwiedza Białogard – rodzinne miasto prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – którego również będziemy mieli zaszczyt gościć na tegorocznych „Pretekstach”. Oto fragment tego reportażu:

„Aleksander Kwaśniewski z czwartej d był jedynym absolwentem, który w październiku 1995 roku przyjechał na jubileusz półwiecza białogardzkiego liceum z własną obstawą – antyterrorystą Jerzym Dziewulskim. (…)

– Teraz był serdeczny jak zwykle. Mówił: „Dla was zawsze będę waszym Olkiem”. Inni absolwenci dystans trzymają, a Olek nie. Swój chłop – opowiada historyczka Walkiewicz.”

Obaj nasi “Pretekstowi” goście pochodzą z Pomorza – Cezary Łazarewicz z Darłowa, a prezydent Kwaśniewski z Białogardu. Spotkanie z Łazarewiczem odbędzie się w sobotę 2 września o godz. 15:00 w Auli Medyka – wstęp wolny.

Dzień później, w niedzielę 3 września o godz. 17:00, w auli IKE UAM, gościć będziemy Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski. Wstęp na to wydarzenie TYLKO Z ZAPROESZENIEM. Zaproszenia do odbioru od jutra w placówkach Biblioteki.

  1. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content