305069667_2648838625253130_670577433887365611_n

“Pretekstowa” publiczność porwana opowieściami Elżbiety Cherezińskiej

Na ostatnim spotkaniu drugiego dnia Pretekstów gościliśmy najbardziej znaną polską autorkę współczesnej powieści historycznej. Elżbieta Cherezińska wreszcie odwiedziła Gniezno, niejednokrotnie goszczące w roli miejsca akcji na stronach jej książek. Postanowiliśmy wykorzystać tę obecność zyskując pewność, że kwestię historycznych wartości jej powieści zgłębi prawdziwy specjalista. Stąd obecność jako jednego z prowadzących spotkanie Michała Bogackiego, dyrektora Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie. Towarzyszyła mu jako współprowadząca Agnieszka Antosik, zdeklarowana miłośniczka twórczości naszej gościni.
Spotkanie upewniło wszystkich zgromadzonych, że Elżbieta Cherezińska jest niesamowitą gawędziarką, która uraczyła nas opowieściami znacznie wzbogacającymi to, co opisuje w swych powieściach. Rzetelna badaczka źródeł, której marzeniem jest rozmiłowanie czytelników swych książek w historii Polski postrzeganej w sposób niesztampowy, niezależnie od deklarowanej czasami chęci oderwania się od pancerza historycznego, oddycha w nim pełną piersią i każe czytelnikom patrzeć świeżym okiem na skostniałe tematy.
Porwana jej opowieściami publiczność nie skąpiła żądań o więcej jej pisania o historii i nie tylko. Mimo chłodu wieczoru już po oficjalnym zakończeniu spotkania długi ogonek ustawił się po autografy, które autorka złożyła na przyniesionych książkach. Wielu wykorzystało okazję na chwilę osobistej rozmowy, słychać było podziękowania. Nie skąpiła ich i sama autorka, która wobec perspektywy wizyty w Gnieźnie zawsze miała dobre przeczucia.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content