nepomucen 1

Poznaj mroczną historię: wystawa „Nepomucen Zieliński – budowniczy i żonobójca”

„Nepomucen Zieliński – budowniczy i żonobójca” – intrygujący tytuł wystawy, za którym ukrywa się pasjonująca miejska historia. Zapraszamy do naszej małej galerii w budynku przy ul. Staszica 12a do oglądania niedużej wystawy przygotowanej przez dziennikarza i regionalistę Rafała Wichniewicza. Tak autor ekspozycji mówi o prezentowanej u nas historii:

„Mieszkały w nich pokolenia gnieźnian i przewinęły się setki, jeśli nie tysiące lokatorów. Kamienice. Mijamy je na co dzień, ale nie znamy ich historii. Po prostu są. A tymczasem każda z nich ma jakąś swoją ukrytą historię. Kilka z nich, które stoją do dzisiaj przy głównych ulicach śródmieścia Gniezna, pobudował szanowany, poważany obywatel tego miasta Nepomucen Zieliński. Do 1887 roku budowniczy – mówiąc współczesnym językiem – deweloper. W tym samym roku gnieźnianie poznali jego drugą, mroczną naturę – żonobójcy, intryganta i malwersanta. To właśnie o nim i o kamienicach, które pobudował (zanim zatrzasnęły się za nim kraty więzienia), jest niniejsza wystawa”.